Z nějakého důvodu se v České republice zažilo pití takzvané kohoutkové vody. Nejenže to dělá téměř každá domácnost, ale mnozí se ještě domnívají, že je to mnohem lepší než pít balenou vodu. Tu považují za úplně zbytečnou, drahou a navíc zatěžující životní prostředí. Specialitou Čechů je také to, že se v restauracích dožadují kohoutkové vody zdarma, byť je to pochopitelně naprostý nesmysl a na nic bezplatného nárok nemají.
Pozor na vodu
Pravdou je, že prodej balené vody produkuje značné množství plastů, což je problematické zejména tehdy, když se tento materiál nedaří recyklovat. Měla by se však najít řešení k tomu, aby to šlo a ne kvůli tomu zavrhovat tento způsob prodeje a konzumace vody. Je také potřeba upozornit, že kohoutková voda není tak úžasná, jak se mnohdy tvrdí a má i řadu nepříjemných negativ.
Předně musíme říct, že v Česku ubývá zdrojů vody, které dokáží splnit dříve platné limity na kvalitu a nezávadnost. Jde zejména o měření nejrůznějších látek, které se do vody dostávají, jako jsou třeba pesticidy nebo další chemikálie. Ty se ve vodě vyskytují ve stále větší míře a některé zdroje vody už nejsou schopny limity naplňovat.
Možná si říkáte, že v takovém případě se tento zdroj vody jednoduše opustí, dokud limity opět splňovat nezačne. Avšak tak tomu není. Naopak dojde k tomu, že se udělí výjimka a může se používat dále. Není bez zajímavosti, že takových výjimek každoročně rychle přibývá, což značí jediné: kvalita vody se zhoršuje.
Samé potíže
Nezapomínejme ani na roky zanedbávaná potrubí, o které se vodárenské společnosti nestarají tak, jak by měly. Dlouho se mluví o tom, jak moc je tato infrastruktura podfinancovaná a že bude potřebovat zásadní investice. Bohužel to znamená, že na některých místech už je potrubí skutečně v dezolátním stavu a v důsledku toho může dojít ke kontaminaci vody, kterou lidé pijí. K podobným incidentům docházelo třeba i v Praze a lidé potom měli opravdu značné problémy.
Upozornit je třeba také na to, že pitná voda v Česku obsahuje značné množství chloru. Ten na jedné straně zajišťuje její nezávadnost, ale zároveň vodu také chemicky zatěžuje. Pokud se tu a tam kohoutkové vody napijete, nic se nestane. Ale víme skutečně stoprocentně, že to nemá vliv v případě, že ji člověk pije každý den celý život? Navíc je potřeba říct, že voda s chlorem není zrovna chuťově dobrá.
Foto: Shutterstock, zdroje: Reportér, Idnes
Zatím co balené vody, které jsou uskladněny na volném prostranství někde u marketu, svítí na ně slunce atd. jsou super zdravé. Kolik vám za tuto reklamu zaplatil nějaký výrobce balené vody. Podle mnoha výzkumů máme jednu z nejkvalitnějších vod s veřejné vodovodní sítě.