
V České republice se v obrovské míře rozbujel systém nejrůznějších sociálních dávek. Ten byl původně zamýšlen hlavně pro ty, kdo padli dočasně na dno, aby se mohli opět zvednout a postavit na vlastní nohy. Dnes už je to ale celé pokřivené. Lidé jsou na dávkách klidně celé roky nebo desetiletí, a to dokonce i ti, kdo by je pobírat neměli, protože mají svých peněz dost.
Nemusí to dopadnout dobře
Není tedy divu, že se Ministerstvo práce a sociálních věcí snaží prostřednictvím Úřadu práce zjednat alespoň částečnou nápravu. Nemělo by vás tedy překvapit, že u vás zazvoní úředníci, kteří přijdou překontrolovat skutečný stav věcí oproti tomu, co jste uvedli do žádosti.
Často se to aktuálně děje v případě příspěvku na bydlení. Ten je dnes obrovsky oblíbený a pobírají ho stovky tisíc domácností. Panuje přitom přesvědčení, že dnes slouží spíše jako jakýsi příspěvek lidem, kteří si chtějí dovolit honosnější bydlení, než na jaké by reálně dosáhli.
Hodně se také rozšířil ten nešvar, že si někdo požádá o příspěvek na bydlení a tvrdí, že daný byt obývá sám. Potom na příspěvek snadno dosáhne, protože jeho kritérium zní, že na něj má nárok ten, kdo za bydlení dává více než 30 % svých příjmů.

Kontrola je zevrubná
“Lidé dělají hodně často to, že jednoduše zapřou další členy domácnosti. Nemusí přitom jít jen o ty, kdo mají v bytě trvalý pobyt, ale zkrátka ty, kdo tam žijí. Právě oni by se totiž na nákladech za bydlení měli také podílet,” říká úřednice, která si nepřála být jmenována.
Kontroly nejsou ničím výjimečným, a přestože je nelze vykonat bez souhlasu žadatele o příspěvek, pakliže to odmítnete, reálně to znamená, že o příspěvek nejspíše přijdete. “Nedávno u nás byli a poměrně pečlivě zkoumali, kolik nás v bytě bydlí, a to třeba na základě obsahu skříní apod. Dokonce se dotazovali i sousedů, kolik nás v bytě je,” líčí paní Magdaléna z Prahy, která nakonec měla vše v pořádku.
Foto: Shutterstock, zdroje: MPSV, Praha 7