Dlouhou dobu v České republice platilo, že bankovní tajemství je něco zcela nezpochybnitelného. Něco, na co se zkrátka nesahá. Jenže to už dnes zdaleka neplatí. Ve skutečnosti vidíme, že se tento výdobytek naprosto rozdrolil.
Žádosti se budou zamítat
Dnes už lidé zkrátka nemohou počítat s tím, že jsou jejich peníze uloženy v tajnosti. Pakliže na vás totiž úřady mají podezření, mohou se svolením soudu účet podrobit zkoumání. A teď to dojde dokonce tak daleko, že to budou moci úředníci dělat bez dalšího. A to jen na základě toho, že si na Úřad práce přijdete pro nějakou tu finanční pomoc.
Cílem je pochopitelně zjistit, zda třeba příspěvky na bydlení nečerpá někdo, kdo má ve skutečnosti k dispozici vlastní úspory. Pakliže ty překročí 200 tisíc korun, měl by je nejprve utratit. “Přiznám se, že se mě to dotkne, protože máme na účtu 2 miliony korun, ale na bydlení si od státu necháváme přispívat. Prostě to šlo, tak jsme to zkusili,” říká pan Radek z Prahy, kde je obecně velmi drahé bydlení a někteří lidé mají pocit, že je normální, když jim na něj přispěje stát. “Beru to tak, že mi vrací něco z toho, co jsem zaplatil na daních.“
Přesně v takovýchto případech to ale skončí. Daný člověk sice bude dále plnit tu podmínku, že za bydlení vydá více než 30 % svých příjmů, respektive příjmů domácnosti. Jenže při nové žádosti bude muset dát svolení k lustraci svého účtu. A tam úředník zjistí, že má dotyčný vlastní prostředky, které může použít. Žádost tedy bude zamítnuta.
Nelíbí se to ani odborníkům
“Banky jsou povinny sdělit orgánu pomoci v hmotné nouzi na jeho písemnou žádost údaje o číslech účtů žadatele o dávku, příjemce dávky i společně posuzovaných osob nebo jeho jiných jedinečných identifikátorech, jakož i o jejich stavu a změnách,” uvádí Ministerstvo práce ve svém dokumentu.
Nelíbí se to ani České národní bance, což už je na pováženou. Součástí novely je totiž i opatření, kdy úřady dosáhnou na kontrolu účtů dalších lidí žijících ve společné domácnosti s žadatelem.
Čtěte také: Majitelé bytů v Česku jsou nahraní. Musí vracet nájemníkům velké peníze, chybu udělal každý
A nejde přitom pouze o hotovost, nýbrž také další formy majetku, jako jsou nemovitosti nebo třeba auta. Také tam bude prováděn takzvaný majetkový test předtím, než bude superdávka vyplacena.
Foto: Shutterstock, zdroje: Peníze, ČT24, ČNB