Válka na Ukrajině je a zůstává jedním z nejprobíranějších témat, které zaskočilo a nadále překvapuje. Celý svět byl náhlou ruskou invazí velice zaskočen a během celého procesu došlo k několika významným mezníkům. Mnozí odhadovali, že Ukrajina nemá proti svému značně rozlehlejšímu sousedovi sebemenší šanci. Nicméně tento nebojácný stát prokázal, že se svému nepříteli jen tak nevzdá.
Kombinace zbraní
Co vše jim při jejich sebeobraně pomáhá? Je to kombinace těch nejmodernějších společně s letitými, využívanými během druhé světové války. Ukázalo se, že obě kategorie zbraní dokážou důstojně obstát.
PzH 2000
155mm samohybné houfnice PzH 2000 patří mezi ty nejvýkonnější zbraně, které jsou ukrajinským státem používány. Vyvinuty byly Německem pro svoji armádu. V době jejich vzniku patřily mezi samotnou špičku svého druhu. První tři výstřely zvládnou za pouhých 10 sekund, dvacet výstřelů dají za 3 minuty. V průměru umí vypálit 7 výstřelů za jednu minutu. Zároveň dokáže vystřelit do vzdálenosti až 67 kilometrů. Další z jejich nesporných výhod je vysoká míra mobility a přesnosti, se kterou trefí požadovaný cíl.
Neočekávané komplikace
S takovýmto arzenálem by se dalo říci, že je ukrajinská armáda kvalitně vybavena. S intenzitou bojů se ale objevily až fatální problémy. Na PzH 2000 nemá Ukrajina dostatečné množství náhradních dílů.
Houfnice byla původně na míru sestrojena pro německou armádu. Nikdo neočekával, v jaké válce bude figurovat a jakému zatížení bude vystavována, i přestože byla sestavena naprosto bytelně. Na Ukrajině bylo zaznamenáno, že jedna houfnice denně vypálí až 300 výstřelů, což se odráží na celkovém opotřebení, předně její hlavně. S postupem času se ukazuje, že s takovým zatížením se při výrobě nepočítalo.
Jeden velký otazník
Navzdory tomu, že Němci vedení státu upozorňovali na daná opotřebení, změnu na výsledku to nepřineslo. Výroba potřebných náhradních dílů je komplikovaná. Komponenty jsou technologicky na výrobu náročné, a firmy, které se takovou výrobou zabývají nemají kapacity na takovouto obrovskou poptávku. Používání těchto houfnic do budoucna je tedy jeden velký otazník.
Foto: Shutterstock, zdroj: Eurasiantimes, Forbes, Twitter
To se dalo čekat, jo holt evropský obranný průmysl je skoro v troskách!!!!!!!!!!!
Bude levný šrot.
A ještě to opravují na Slovensku, kde musejí měsíce čekat na povolení k přechodu hranic… Dokonalá sabotáž…
Nejlepší jsou praky na gumy z tepláků.