Dlouhá a útrpná anabáze se zřejmě chýlí ke svému velmi nepříjemnému závěru. Dosud mohli ti, kdo chtěli věřit slovům majitelů společnosti, stále doufat v to, že se skupinu Premiot Group, která na českém trhu masivně vydávala dluhopisy, jež skupovaly české domácnosti, podaří zachránit a oni většinu vložených peněz přeci jen ještě uvidí.
Slibné dluhopisy skončily špatně
Odborníci, kteří už podobnými procesy několikrát v minulosti prošli, však naděje tlumili, protože v přístupu společnosti viděli maximálně tak zdržovací taktiku a oddalování nevyhnutelného. První problémy totiž majitelé dluhopisů Premiotu zaznamenali už koncem minulého roku. Tehdy se ukázalo, že skupina není schopna vyplácet z nich ani úroky, natožpak splatit jistiny. Postupně se potíže přelily do všech firem této skupiny, které se z dnešního pohledu ukazují být nepřehlednou změtí a často účelovými schránkami, které měly za úkol navázat na sebe co možná nejvíce dluhopisů.
Teď ale dobrodružství skutečně definitivně skončilo. Městský soud v Praze totiž nad Premiotem vydal rozhodnutí o úpadku, byť s ním majitel společnosti Ondřej Spodnika nesouhlasí. To je ale tak vše, co s tím může dělat. Teď je na věřitelích, aby přihlásili své pohledávky. Už teď je ale jasné, že z nich zřejmě dostanou maximálně drobnou část. V těchto případech je úspěchem, pokud se podaří vyplatit kolem 10 % dlužných částek, což pro mnoho českých domácností není zrovna povzbudivé.
Premiot Group je ukázkovým případem dluhopisové mánie, která se na českém trhu v minulém desetiletí rozjela do neuvěřitelných obrátek. Společnosti, kterým by banky nepůjčily, nebo by tak učinily jen na hodně vysoký úrok, využily bezradnosti domácností, které v době nízkých úrokových sazeb neměly kam vložit své prostředky, a nabídly jim východisko.
Premiot sliboval nemožné
Problém je v tom, jakým způsobem tento produkt nejrůznější samozvaní finanční poradci prezentovali. Často zaznívala slova o bezpečných investicích, stabilních společnostech a vysokých bezrizikových výnosech. Nic takového však v této kombinaci neexistuje. Pokud vám někdo nabízí sedmiprocentní úrok v době, kdy banka dává nulu, je to spojeno s určitou mírou rizika, kterou zkrátka musíte nést. Mnozí přitom vůbec nevěděli, že riziko je ve skutečnosti podstatně vyšší, než čemu odpovídá přislíbený úrok.
Když se podíváme zpět na Premiot, zjistíme, že od lidí vybíral peníze, které používal nebo chtěl použít na nejrůznější realitní projekty. Mělo se ostatně za to, že ceny nemovitostí už nikdy neklesnou a poletí stále výše. Jak známo, to se nestalo a developerským projektům se v prostředí vysokých sazeb vůbec nedaří. Není divu, že to tato pofiderní společnost odnesla, obzvlášť když se ukázalo, že se chlubila projekty, se kterými se vůbec ještě nezačalo.
Tisíce českých domácností teď mohou žehrat nad svou chybou, že uvěřili slibům o bezrizikové a výnosné investici. Namísto zhodnocení peněz teď přijdou téměř o všechno.
Foto: Shutterstock