Možná jste nabyli přesvědčení, že v zájmu státu je zajištění levných energií, jako je primárně elektřina a plyn pro jeho občany. Ostatně, když probíhala energetická krize, tak se uskutečnila určitá opatření s cílem snížit cenu právě koncovým odběratelům, jakkoliv to bylo na úkor státního rozpočtu. Zkrátka zde nebyl zájem na tom, aby lidé platili nesmyslně vysoké sumy za to, že si mohou doma zatopit.
Drsné kroky proti lidem
Uplynulo ale sotva pár měsíců a všeobecný pohled na věc je poněkud jiný. Ceny energií začaly poměrně razantně klesat, jakkoliv mnozí předpovídali, že se tak už nikdy nestane. A jak se ukazuje, teď se státu, respektive Evropské unii, která ho má v hrsti, zase nelíbí, jak levně lidé energie odebírají.
Jde přitom o všeobecný trend. Možná už jste zaznamenali informace o tom, že emisní povolenky budou uvaleny i na čerpání pohonných hmot v České republice, jako je benzin a nafta. Tady nejde o nic jiného než snahu je zdražit a učinit méně atraktivními. A to ve chvíli, kdy jejich cena rovněž prudce klesá.
Ono to jde ale ještě podstatně dále. Emisní povolenky totiž budou muset hradit i domácnosti odebírající fosilní paliva. Mezi ně se počítá právě i zemní plyn, tudíž se to bude týkat všech, kdo si doma topí plynovým kotlem. A takových domácností jsou v Česku miliony.
Lidé už si neví rady
Vychází se zde jen z tupého předpokladu, že kotle produkují emise, a tak je potřeba je zdanit. Nikdo se příliš nezamýšlí nad tím, jaký to bude mít dopad na finanční situaci domácností.
“To snad nemůže být pravda. Loni jsme přešli z kotle na uhlí, který nám zakázali, právě na plynový kotel. A ještě jsme na něj dostali dotaci, takže byl předpoklad, že nám bude levně topit spoustu dalších let. A oni teď zavedou tohle,” říká pan Miloš z České Lípy. “To si mám pořídit za 500 tisíc to tepelné čerpadlo, když je s ním každý druhý nespokojený a nedokáže ho pořádně nastavit?“
Čtěte také: Odevzdejte plynový kotel dobrovolně. Dostanete za to pořádný balík, v Česku už to jede
“Emisní povolenky sice nebudou platit samotné domácnosti, protože se o to postará dodavatel energie, ale jejich výše se promítne do koncové ceny za vytápění,” uvádí server Ušetřeno. Analytici přitom počítají s tím, že průměrné domácnosti topící plynem by se náklady měly zvednout o 5000 Kč ročně. Pakliže potom někdo používá ještě povolený kotel na uhlí, připlatí si až 10 tisíc korun ročně.
Foto: Shutterstock, zdroje: PKV, Kurzy