Bohužel se zdá, že tuzemské obchodní řetězce rezignovaly na jakoukoliv kontrolu kvality. Je už naprostým standardem, že se tu prodává to nejhorší zboží z celé Evropy. Přitom jsou to právě řetězce, které mohou zatlačit na dodavatele, aby nepraktikovali metodu dvojí kvality, kdy se sem ve stejných obalech dováží druhořadé potraviny.
Už to stačilo
Nejenže nedělaní toto, bohužel se jim i poměrně často stává, že vesele prodávají závadné potraviny, po jejichž konzumaci mohou mít lidé závažné potíže. Státní zemědělská a potravinářská inspekce hlásí jeden takový případ za druhým, což je znepokojující.
Tentokrát se zaměřila na sušené ovoce, přičemž hned dva velké obchodní řetězce nachytala, jak prodávaly závadnou potravinu. Nejde o nikoho jiného než Billu a Kaufland.
“Pozor na živé škůdce v sušených meruňkách z Billy a Kauflandu, výrobky rovněž zapáchaly po kažení,” informovala SZPI ve svém hlášení. Je přitom zarážející, že nešlo o výrobek od jednoho dodavatele, nýbrž od různých.
Dvojnásobný problém
Pokud šlo o výrobek Sušené meruňky Farmland, tam inspektoři konstatovali výskyt drobných bílých živých škůdců, kteří se vyskytovali jak v jednotlivých plodech, tak i na vnitřní straně obalu. Aby toho nebylo málo, tak výrobek dokonce páchnul po kažení.
V Bille se pro změnu prodávaly oblíbené sušené meruňky značky Nice bites. V tomto případě pocházely z Turecka a měly minimální trvanlivost do 15. září 2024. Také v tomto případě se v nich vyskytovali škůdci, což je opravdu závažný prohřešek.
Čtěte také: Obchody v Česku začaly honit zákazníky. Na nákup máte vymezený čas, potom budete nakupovat za poplatek
SZPI proto vyzvala všechny zákazníky, kteří si tento produkt koupili, aby ho v žádném případě nekonzumovali. Zároveň bude třeba mnohem citelněji kontrolovat a pokutovat řetězce i dodavatele, kteří si dovolí prodávat takové zboží.
Foto: Shutterstock
Pane Kulhánku, každý člověk, který rozumí řízení úrokových rizik a oceňování úrokových finančních instrumentů (jako je hypoteční úvěr), tak chápe, že nová pravidla jsou jenom nápravou technicky nesmyslné možnosti uzavřít smlouvu s fixním úrokem a porušit ji kdykoli je to pro mě výhodné (tedy vždy při poklesu sazeb). Toto populistické pravidlo ignorovalo ekonomickou realitu a nutilo banky, aby navyšovaly své marže, z kterých sanovaly ztráty vzniklé z předčasně vypovězených smluv. Ve skutečnosti se tak na úspory dosažené těmito “úrokovými turisty” skládali všichni ostatní hypoteční dlužníci, kteří platili v úrokové sazbě vyšší rizikové marže.