Primář infekčního oddělení českobudějovické nemocnice Aleš Chrdle je spoluautorem lékařské Výzvy z první linie, která hovoří k vládě i občanům a jednoznačně odmítá názory samozvaných odborníků o tom, že Covid-19 není vážné onemocnění, kterého bychom se měli bát tak, že ochromíme ekonomiku. Chrdle dobře ví, o čem mluví. Jeho oddělením prošlo už více než 190 lidí s touto nemocí. Značná část z nich dlouho bojovala o život a někteří zemřeli.
Hůře se jim dýchalo a pak nečekaně zemřeli
Primář Aleš Chrdle potvrzuje názory svých kolegů o tom, že koronavirus je především nebývale nevyzpytatelným onemocněním. Stav pacientů může zhoršovat doslova zničehonic a nelze už jednoznačně říct, kdo z lidí, které má na oddělení, je rizikový. “Od jara prošlo naším oddělením 190 pacientů s covidem. Většina lidí, co nakonec zemřeli, dorazila do nemocnice po svých. S tím, že se jim trochu hůř dýchá, horečka je hrozná a je jim špatně. A po dvou třech dnech jdou na intenzivní péči a po dalších dvou třech dnech mohou být v kritickém stavu. Je to opravdu ruská ruleta,” popsal Aleš Chrdle situaci pro idnes.cz
Primář přiznává, že už dnes je jeho oddělení značně vytížené. Jednotka intenzivní péče českobudějovické nemocnice je téměř zaplněná a ARO už je plné z poloviny. Hlavní nápor pacientů vyžadujících nemocniční péči se přitom teprve čeká.
Používá se remdesivir a plazma
Primáři a jeho týmu dnes hraje přeci jen do karet větší znalost koronaviru, která jednoduše přišla s tím, že se starali o značné množství pacientů s různým průběhem a pochopitelně také od poznatků kolegů z České republiky i zahraničí. Soubor dat je dnes značný, ale přesto nemoc dokáže překvapovat.
Zatímco na jaře se experimentovalo s léčbou hydroxychlorochinem, jehož největším zastáncem byl americký prezident Donald Trump, nakonec se podle Chrdleho zjistilo, že je k ničemu. Remdesivir tehdy nebyl příliš dostupný, ale to se nakonec změnilo. Dnes už je tímto přípravkem možné těžké případy léčit. “Teď je relativně dostupný remdesivir a už je k dispozici i rekonvalescentní plazma. To je plazma od lidí, kteří prodělali koronavirus, mají hodně protilátek a zdá se, že když ty protilátky podáme lidem na začátku onemocnění, nalepí se na virus, zneutralizují ho, množení viru nepokračuje takovou rychlostí a průběh nemoci se zmírní,” uvedl Aleš Chrdle. To vše jistí podpůrná léčba a pochopitelně také hojně nasazovaný kyslík.
Foto: Freepik