Bez pračky se dnes neobejde prakticky žádná domácnost. Tento spotřebič je doslova nezbytný k tomu, aby jakákoliv domácnost mohla v pohodě fungovat. Je však až s podivem, jak málo péče se věnuje právě tomuto přístroji jako takovému. Sice neustále slouží, ale že by se měl třeba jednou za čas vyčistit, na to lidé obvykle zapomínají.
Je potřeba péče
V první řadě je nutné odstranit jakékoliv zbytky prášku a nečistot, jež se v pračce nahromadí. To obnáší, že si vezmete třeba mokrou utěrku nebo hadřík a pořádně otřete těsnění dvířek od pračky. Hlavně to dělejte opatrně, protože byste si gumu mohli potrhat. Následně už je třeba otevřít buben a prohlédnout, jestli se i tam nenacházejí náhodou nečistoty či rezidua pracího prášku. Pakliže tomu tak je, použijte vlhký hadřík nebo ubrousek k jejich odstranění.
Pak už se dostáváme na to nejdůležitější, a sice vnitřek pračky. Tam, kam běžně dáváte prací prostředek, tedy do speciální přihrádky, tentokrát hoďte jedlou sodu. Následně už jen pračku nastavte na program s maximální teplotou a aktivujte cyklus bez vloženého prádla. Tímto způsobem odstraníte doslova veškeré nečistoty, bakterie či plísně, kterých se v pračce za krátkou dobu vytvoří skutečně požehnané množství.
Alternativou může být použití citronové šťávy nebo octa. V takovém případě dejte do přihrádky na prací prostředek půl šálku citronové šťávy, případně dva šálky octa. Potom je opět nutné spustit cyklus pračky na nejvyšší teplotu. Tyto látky mají také tu schopnost, že rozpustí i zbytky vápníku či mýdla, což může vyvolat velmi zvláštní zápach. To je ale jen důkaz toho, že proces zabral na jedničku.
Důležitý závěr
Jakmile pračku vyčistíte, je potřeba nechat otevřená dvířka, aby mohla řádně vyschnout. Jen tak se vyhnete tomu, že se v pračce znovu nevytvoří plísně. Pokud jde o výše popsané zevrubné čištění pračky, potom je třeba ho provádět alespoň jednou za měsíc. Pouze tak zajistíte, že budete mít prádlo skutečně čisté a voňavé. Zároveň je třeba říct, že vaše pračka s takovou péčí vydrží déle.
Hodí se využívat ekologické a domácí prostředky, jako ty výše popsané. Kromě toho, že jsou účinné, také šetří životní prostředí. Nečistoty odstraňujte rovněž z hadic a filtrů pračky.
Foto: Shutterstock, zdroje: Architectural Digest, BHG, NY Times
To víte, že jo. Co třeba týden nošené kalhotky jelimani? Jak píšete dále u novějších článků. Z bezpečnostních důvodů, že by ta zaschlá překližka neznečistila jiné oděvy. Co?
“Jen tak se vyhnete tomu, že se v pračce znovu nevytvoří plísně.”
Tak já bych se naopak nechtěl vyhnout tomu, že se tam znovu nevytvoří.