Martin Balík se už během počáteční fáze koronavirové epidemie lékařskou hvězdou, která z nemoci Covid-19 dostávala ty nejtěžší případy, mimo jiné také notoricky známého pražského taxikáře. Ten se několikrát ocitl na prahu smrti, ale Balíkovu týmu z Kliniky anesteziologie, resuscitace a intenzivní medicíny se ho nakonec podařilo zachránit. Sympatie si doktor Všeobecné fakultní nemocnice v Praze získal i svým věcným vystupováním, kdy nemoc nepodceňoval, ale zároveň ani nepřeceňoval. Možná i proto dosahuje jeho pracoviště tak skvělých výsledků.
Oslabení viru neproběhlo
Ačkoliv je Balík spíše odpůrcem plošných opatření, která se zavádějí doslova zničehonic, není zároveň příznivcem teorie, že koronavirus v létě zeslábl. “Nemáme k tomu data, jsou to spíše spekulace. Já si spíše myslím, že se mění infekční dávka. Když je teplo a je více ultrafialového záření, je infekční dávka menší,” uvedl Martin Balík pro idnes.cz. “To znamená, že se s tím lidé za tohoto počasí spíše poperou, než když bude vlhko a větší zima. Poté se virus namnoží do vyšší infekční dávky a postižení pacientů může být větší.” Potvrzuje tak názory řady vědců a lékařů, mimo jiné Jaroslava Flegra, který rovněž varoval předtím, abychom se neuchlácholili nízkou smrtností, kterou virus vykazoval přes léto.
Martin Balík je bohužel skeptický také k tomu, že by se koronavirus dařil na podzim nějakým způsobem snáze léčit. Pravdou je, že o něm už leccos víme a v určitých okamžicích tak mohou lékaři u těžkých případů lépe reagovat. Problém ale spočívá v tom, že se stále nepodařilo najít nebo vyvinout skutečně spolehlivá léčiva, která by pacienty koronaviru jednoznačně zbavovala.
Remdesivir spásu nepřinesl
“Myslím si, že to bude stejný malér, jako byl v březnu. Pořád máme akorát symptomatickou léčbu, léčíme jen jednotlivé orgánové poruchy, ale nemáme žádný zázračný lék, který by ten virus zastavil,” uvedl Balík. Z jeho slov je patrné, že dříve nadějný remdesivir pro něj nepředstavuje kýženou spásu. Na jeho pracovišti se používá také Isoprinosine, který posiluje imunitní reakci organismu a o kterém se v poslední době často hovoří jako o “game-changeru”.
Vedoucí lékař KARIM počítá s tím, že smrtnost virus na podzim opět poroste. Dnes totiž hraje roli faktor, že se nákaza šíří zejména v mladších věkových skupinách. To však na podzim nebude udržitelné a mimo jiné otevření škol způsobí opětovné rychlé šíření koronaviru.
Foto: Shutterstock