Kdo s očkováním proti koronaviru počkal, možná na tom vydělá. Tedy za předpokladu, že se nemocí mezitím nenakazil, což pochopitelně nevyrovná žádný bonus. Ukazuje se totiž, že zájem o vakcíny postupně klesá. Podle průzkumu se pohybuje kolem 60 % dospělé populace, čemuž odpovídá i dosavadní průběh očkovací kampaně, kdy by se Česká republika k tomuto číslu mohla přiblížit na konci léta.
Původní předpoklady ale byly ambicióznější. Mluvilo se o tom, že pro kolektivní imunitu je potřeba naočkovat alespoň 70 % celé populace, tedy včetně dětí. To se však za aktuálních podmínek jeví jako těžko dosažitelné číslo. Všichni, kdo o očkování zájem měli, už vakcínu dostali, případně na ně přijde řada v příštích týdnech. Přesvědčit každé další procento obyvatelstva bude stát nepoměrně vyšší úsilí.
A to přitom zatím ani není jasné, zda 70% kolektivní imunita bude stačit. Odhady se totiž různí, dosahují i 90 %. Experti se shodnou pouze na tom, že skutečnou potřebu ukáže až praxe.
Podobný problém přitom řeší téměř všechny státy světa, které patří v očkování k premiantům. Například ve Spojených státech amerických pořádají jednotlivé země loterie, ve kterých je možné vyhrát třeba drahý automobil, dovolenou nebo rovnou milion dolarů. Ukazuje se přitom, že určitá část populace na to slyší.
Podobné řešení by mohlo přijít na řadu také v České republice, obzvlášť když vláda Andreje Babiše ráda inklinuje k podobně líbivým řešením. Ostatně, elektronickou evidenci tržeb se lidem také snažila ozvláštnit loterií.
“Určitě potřebujeme ještě více naočkovat. Teď zvažujeme, jak vlastně posunout očkování dál. Ať už je to kampaň, ať už je to odbourávání nějakých bariér, možná že i využití třeba více mobilních očkovacích týmů,” uvedl k tomu podle serveru TN.cz ministr zdravotnictví Adam Vojtěch.
Svůj recept navrhuje také imunolog Václav Hořejší. “Já bych se přimlouval, aby byla pozitivní motivace třeba u těch nízkopříjmových skupin tím, že se přijdou naočkovat a dostanou 500 korun na ruku.” Z odborného hlediska by rád viděl, kdyby očkování bylo povinné, sám ale připouští, že svoboda je důležitější.
O poznání radikálnější je parazitolog Jaroslav Flegr, podle kterého nakonec dojde k tomu, že stát očkování proti covidu zavede povinně. Čtěte také: Očkování proti covidu bude povinné, řekl Flegr. Prozradil, proč k tomu dojde
Foto: Shutterstock