Roušky se ve velkém vrací, a to v podobě nařízení ministerstva zdravotnictví. Čechům už se je – navzdory zhoršující se epidemiologické situaci – nechce příliš nosit. Dokonce vznikají iniciativy hlásající občanskou neposlušnost. Ty svým členům například doporučují, aby si roušky šili ze záclon. Taková ústenka je pak pochopitelně neefektivní.
Chybí zákon, který by povinnost uložil
Obecně se nicméně mělo za to, že se lidé budou muset nakonec stejně sklonit a roušky poctivě nosit tam, kde jim to stát předepíše. Nyní se však ozývají ústavní právníci, podle kterých tomu tak zdaleka být nemusí. Například podle ústavního právníka Zdeňka Koudelky vychází ministerstvo ze zákona o ochraně veřejného zdraví, který mu umožňuje uložit zákaz či nařízení určité činnosti v likvidaci epidemie nebo nebezpečí jejího vzniku.
To však podle Koudelky nemusí stačit. “Existuje ústavní zásada, že nikdo nesmí být nucen činit, co zákon neukládá. Pakliže žádný zákon výslovně neumožňuje ministerstvu zdravotnictví stanovit povinnost nošení roušek, je narušena tato ústavní zásada, která byla zavedena v reakci na totalitní období do roku 1989, kdy řada povinností byla stanovena pouhými podzákonnými předpisy,” uvedl Koudelka ve svém blogu.
Čtěte také: Levný lék na koronavirus opravdu funguje. Zabírá do 90 minut a lze brát i preventivně
Kritika zaznívala už na jaře
Podle právníka jsou nařízení ministerstva zdravotnictví nelogická. Týkají se totiž také regionů, kde nákaza zatím hrozí minimálně. “Snad lze připustit stanovení povinnosti individuálním rozhodnutím vůči konkrétní osobě s patřičným odůvodněním. Pokud však ministerstvo ukládá povinnost lidem jen z preventivních důvodů plošně, když samo ve svém semaforu uvádí, že s výjimkou Prahy a okresu Karviná je území Čech, Moravy a Slezska s nulovým či zanedbatelným rizikem nákazy, jde o nesprávný postup. Není vyhlášen nouzový stav, stát je v normálním ústavním režimu,” píše Koudelka.
S tímto názorem přitom v obci ústavních právníků není osamocen. Zatímco jindy Koudelkovi jeho kolegové vyčítají často příliš extrémní výklad zákonů, tentokrát s ním v zásadě souhlasí. “Právní situace se od jara nezměnila. Ministerstvo zdravotnictví stále postupuje podle stejných ustanovení o ochraně veřejného zdraví. Ten je značně neurčitý, což bylo předmětem kritiky už na jaře,” řekl profesor Jan Kysela, který působí na Právnické fakultě UK pro tn.cz. Dodal také, že za právě proto byl připraven zvláštní zákon, který se však zasekl v poslanecké sněmovně.
Foto: Freepik