Prezident České lékařské komory Milan Kubek nemá pochopení pro rozhodnutí, kterým vláda rozvolnila opatření. Kromě toho, že pustila žáky zpět do škol, otevřela také obchody a restaurace. Že to nebylo šťastné, se ukazuje hned na několika frontách: lidé se chovají jako utržení ze řetězu a rizikové skóry protiepidemického systému roste už teď, kdy se problematické chování občanů ještě nestihlo promítnout. Podle odborníků může být výsledek pouze jeden a sice, že se epidemie velmi rychle rozjede a zřejmě už o Vánocích tu bude krize zpět.
Nemocnice jsou stále pod tlakem
“Celkově se na rozhodnutí rozvolnit koukám skepticky, protože nechci, abychom v lednu byli několik týdnů v karanténě a zdravotnictví se hroutilo pod náporem pacientů,” řekl k tomu Kubek pro CNN Prima News. “To by byla krutá daň za to, že lidé dnes mohou chodit na nákupy a do hospod. Obávám se ale, že zdravotníci budou „obětováni“. Nikdo se nás nebude na nic ptát. Jenže ani teď zdravotnictví zdaleka nefunguje v běžném režimu.”
Podle něj vláda zcela opomněla to, v jakém režimu zdravotnictví nyní funguje. Zdaleka se totiž nestihlo vrátit do normálu. Kubek upozorňuje na to, že v nemocnicích se stále nedodržuje zákoník práce, protože to z kapacitních důvodů není možné. Stejně tak zdravotníci nemohou nastoupit do karantény po rizikovém kontaktu s nakaženým a chodí dále do práce. “V současnosti máme 4 700 zdravotníků s koronavirem, z toho je 830 lékařů a 2 300 sester. Situace byla samozřejmě mnohem horší. Když jsme byli na vrcholu, měli jsme 15 tisíc nakažených sester a pět a půl tisíce lékařů. Zlepšilo se to, ale rozhodně epidemii pod kontrolou nemáme,” uvedl Milan Kubek.
PES má v sobě velký skok
Šéf lékařů kritizuje také samotný protiepidemický systém známý jako PES. Ten prý vznikl bez jakýchkoliv konzultací s lékaři a ministr Blatný ho zdravotníkům nikdy ani nevysvětlil. Možná by se pak dozvěděl, že lékaři pro něj mnoho pochopení nemají. “Mezi čtvrtým a pátým stupněm není takový rozdíl, ale mezi třetím a čtvrtým jde o velký skok. A pustit naráz děti do škol, otevřít všechny obchody, povolit služby a pustit lidi do hospod je strašné riziko,” řekl Kubek.
Prezident lékařské komory nechápe ani to, proč se tak rychle opustila strategie bývalého ministra zdravotnictví Romana Prymuly, který je v současné době poradcem Andreje Babiše. “On říkal, že pro rozvolňování a pro to, abychom měli epidemii pod kontrolou, musí být počet nově nakažených denně pod tisíc, procento pozitivních testů musí být pod pět a reprodukční číslo bezpečně pod 0,8. Poté ještě doplnil zohledňování počtu infikovaných seniorů. K těmto kritériím jsme se ale ani nepřiblížili,” upozornil Kubek. Epidemiolog Prymula skutečně opakovaně upozorňoval na to, že rozvolnění přišlo příliš brzy, a to o celé dva týdny.
Foto: Adobe Stock