Vláda Andreje Babiše podle všeho zjišťuje, do jak nezáviděníhodné situace se vmanévrovala sliby na všechny možné strany. Shrňme si to: za jednorázový příspěvek pro důchodce, takzvané rouškovné, utratí letos 15 miliard, za zrušení superhrubé mzdy potom každoročně 90 miliard a kromě toho už je na příští rok přislíben další výrazný růst platů učitelů, což bude stát další miliardy.
Dluhy už jsou příliš vysoké
Jenže ty ve státním rozpočtu jednoduše schází. Letos se počítá se schodkem 500 miliard korun, byť se ministryně Alena Schillerová snaží, aby to bylo přeci jen méně. Pro příští rok už také zazněly první odhady a měly by to být další stovky miliard dluhu.
Vláda teď musí řešit, kde peníze vezme, pokud nebude chtít hospodařit výhradně na dluh a také se začít poohlížet po místech, kde by se přeci jen dalo ušetřit. Černý Petr podle všeho padne na státní zaměstnance. Ti byli v minulých letech málem privilegovanou skupinou, která se každý rok mohla spolehnout na zajímavý růst mezd, který výrazně překonával inflaci.
Státní zaměstnanci se měli lépe než lidé ve firmách
Tomu je teď ale zřejmě konec. Ministryně Alena Schillerová totiž v rozhovoru pro deník Právo řekla, že státní zaměstnanci se musí spokojit s tím, že jim zrušením superhrubé mzdy vzroste mzda čistá. Žádný další růst mezd je nečeká.
“Neumím si to představit. Budu chtít tlačit na to, abychom růst mezd kompenzovali zrušením superhrubé mzdy, to je sedm procent hrubého, pět procent čistého. Myslím si, že v době krize to je ve veřejném sektoru dostatečné,” uvedla Schillerová. Poukázala také na to, že v posledních letech mzdy ve veřejné sféře rostly o poznání více než v té soukromé a státní sektor tak začal firmy přeplácet. “Musíme vnímat i to, že nemůžeme pokračovat v rozevírání nůžek mezi veřejným a soukromým sektorem, protože očekáváme minimálně stagnaci růstu průměrné mzdy, jestli ne mírný pokles. To ovšem neplatí v případě učitelů. Těm jsme slíbili průměrný plat 45 tisíc korun v roce 2021 a to dodržíme.”
Foto: vlada.cz