V současné době se vede poměrně bouřlivá debata o tom, zda by mělo dojít ke zvýšení daně z nemovitosti, která je v České republice tradičně velmi nízká a málokdo její placení každoročně vůbec registruje, protože se pohybuje v řádech stokorun, maximálně nízkých tisícikorun.
Jak se ale ukazuje, Češi jsou velmi choulostiví na to, aby tuto daň někdo zvyšoval. Jde totiž o daň z majetku, a proto se objevují argumenty, že není férové danit něco, za co už byly předtím daně odvedeny, někdy dokonce několikrát. Podle zastánců zvýšení nemovitostní daně, kteří jsou teď reprezentováni hlavně Pirátskou stranou, by ale tento krok mohl pomoci k narovnání trhu s nemovitostmi, který se vyvíjí velmi překotně a na kterém řadě lidí doslova ujíždí vlak. Zejména mladí lidé žijící ve velkých městech dnes mají problém dosáhnout byť jen na hypotéku na vlastní byt.
Řešit tento problém prostřednictvím daně z nemovitosti se ale nejeví zrovna ideálně. Myšlenka je v zásadě jednoduchá: pokud budou nemovitosti výrazněji zdaňovány, lidé je nebudou chtít držet a jejich cena půjde dolů. V druhém sledu se potom uvažuje takto: proč má ve čtyřpokojovém bytě bydlet pár důchodců nebo dokonce osamocený senior, když se čtyřčlenná rodina mačká ve 2+kk?
Filozoficky jde jistě o zajímavé debaty, ale při pohledu do praxe zjistíme jediné: daň z nemovitosti by musela narůst extrémně na to, aby dokázala změnit dynamiku trhu. Pravdou je, že na internetu už se objevily pracovní návrhy některých stran, ve kterých si hrají se skutečně zajímavými čísly a kde se objevuje daň z nemovitosti ve výši jednoho procenta ročně, což už by opravdu bolelo. Na druhou stranu se ale rychle ukázalo, že něco takového je neprůchozí. A pokud se daň z nemovitosti zvýší třeba pětkrát nebo i desetkrát, změní se jen minimum věcí. Možná se skutečně jen vytvoří problém na straně seniorů, kteří si daň nebudou moci dovolit a ve svém věku se budou muset složitě stěhovat.
Problém je přitom někde úplně jinde. A vláda ho svým loňským snížením daní (někdy se mu říká konec superhrubé mzdy) jedině podpořila. Co se stalo? Úplně všichni zaměstnanci najednou v čisté mzdě dostali přidáno. Většina z nich stokoruny či nižší tisícikoruny, které pravděpodobně dají do své spotřeby, a to i vlivem inflace. Hodně zajímavě ale vypadají nové výplatní pásky vysokopříjmových jedinců. Ti si mohli polepšit třeba o pět nebo dokonce deset tisíc měsíčně. Jsou to přitom lidé, kteří pro svou běžnou spotřebu tyto prostředky nepotřebují, protože ji mají saturovanou dostatečně.
Jenže, co s těmito “penězi navíc”? Žijeme v České republice, kde je ve velké oblibě nakupovat byty na investice. A právě do nich tyto peníze už teď ve velkém putují. Také proto vidíme další rychlý růst cen nemovitostí, který může ještě nabrat na síle.
Tato vláda tedy neudělala nic pro větší dostupnost bydlení pro střední vrstvy, naopak jim situaci ještě ztížila. A je dobré si říct, že v tomto jí hlasy dodala opoziční ODS.
Foto: Shutterstock