Je to paradoxní situace. Stát sice v současné době vůbec nemá na rozdávání, ale zároveň vzduchem létají takové desítky a stovky miliard korun, že se nad dalším astronomickým číslem už málokdo pozastaví. Schodek státního rozpočtu pravděpodobně dosáhne 500 miliard korun, a to podle některých ekonomů ještě jen tehdy, když budeme mít štěstí.
Vojtěch upustil rozpočtu žilou
Uvědomělí občané, kteří jsou zvyklí starat se sami o sebe, se teď dost možná ptají, jak je možné, že za dva měsíce nouzového stavu vylétly komínem takové peníze. Neříkal tu náhodou někdo, že chce řídit stát jako firmu? Každý podnikatel přitom uzná, že taková sekyra by položila sebelepší společnost.
Bohužel to vypadá, že uprostřed krize se na nějakou tu miliardu nehledělo. Žilou státnímu rozpočtu pustilo především ministerstvo zdravotnictví Adama Vojtěcha, který musel obrovskými sumami lepit zoufalou nepřipravenost svého rezortu. Co na tom, že jeho nákupy zdravotnického materiálu, které byly předražené až desetkrát, zavánějí podle některých opozičních politiků trestným činem (oznámení ostatně už bylo podáno).
Zdravotníci neměli v počátcích koronavirové krize ochranné pomůcky, a přestože se nedostatky nakonec vždy nějak podařilo zalepit, obávali se, že budou v první linii bez ochrany a vystaveni tak prakticky jisté nákaze. V té chvíli Adama Vojtěcha nenapadlo nic lepšího, než slíbit zdravotníkům odměny. Podle závažnosti pacientů, o které se starali, měli dostat 200 nebo 500 korun na hodinu jako příplatek.
“Zatím jsme žádné peníze nedostali, a když jsem včera znovu slyšela ministra, který vyprávěl, jak zdravotníci, kteří pracovali u nemocných na intenzivní péči, mají mít až 500 korun na hodinu a na standardním lůžku pak až 200 korun, říkala jsem si, kde by na to nemocnice vzaly? V mém případě by to dělalo desítky tisíc korun,“ uvedla pro MF DNES jedna ze zdravotních sester z českobudějovické nemocnice.
Celková částka na odměny je přemrštěná
Zdánlivě nevinné stokoruny, které přetíženým zdravotníkům každý přeje, ale v součtu dávají neuvěřitelných 30,5 miliardy korun. Pro srovnání: takové byly přibližně státní schody v posledních letech. Teď celá tato suma poputuje na odměny. Nemocnice samy od sebe pochopitelně takové výplaty nemohou pokrýt. Proto ministerstvo připravuje kompenzační vyhlášku, která bude poskytovatelům péče “kompenzovat náklady spojené s covidem, péči o pacienty s covidem a také je motivovat, aby dohnali odloženou péči”. Sněmovna vládní návrh zákona už schválila a teď přichází na řadu Senát.
Ještě nad rámec této sumy budou odměněni záchranáři. Ani ti nepřijdou zkrátka. Vláda už jim schválila odměny ve výši 40 tisíc korun za měsíce březen, duben a květen (dohromady 120 tisíc korun). Za tímto účelem bude ze státního rozpočtu vyplaceno celkem 1,15 miliardy korun.
Ne snad, že bych chtěl zdravotníky o jejich odměny připravit. Určitě si nějaké zaslouží. Nicméně vládní představitelé by k rozdávání veřejných prostředků měli přistupovat s větší pokorou. Stále totiž platí, že peníze jsou ve výsledku pouze jedny (i když si je půjčíme) a to, co teď jedním frcem utratíme, bude už brzy někde chybět. Ať už ve zdravotnictví, školství nebo jinde.
Foto: Freepik