Parfémy jsou v dnešní době poměrně běžným kosmetickým doplňkem. V minulosti jej však lidé používali jako lék proti rozsáhlé morové epidemii, jelikož se domnívali, že mor způsobuje znečištěný vzduch. Zejména tato skutečnosti tak stojí za značným rozšířením parfémů po celé Evropě.
Neznámá epidemie, na kterou nebyl lék
Morová epidemie se do Evropy dostala v polovině 14. století z Asie. Dnes již víme, že nemoc způsobily bakterie, které se z blech přenesly na hlodavce a poté i na člověka. Mezi jejími příznaky byly vysoké horečky, kašel, bolest hlavy, problémy s dýcháním a tmavé boule v tříslech nebo na krku. Z drtivé většiny případů onemocnění skončilo zhruba po týdnu smrtí.
Není divu, že se tak lidé této nemoci báli. Morová epidemie byla o to hrůznější, že se v tehdejší době o původu této nemoci vedly jen dohady a nebyl tak ani na její léčbu dispozici žádný lék. Lidé umírali na ulici a ostatní se k mrtvolám odmítali přiblížit kvůli obavám z nákazy. Situaci nepomohli ani potulní psi, kteří mrtvá těla roztrhali a sami se tak stali dalšími šiřiteli moru.
Vůně jako možný lék
Lékaři byli bezradní, a tak lidé přicházeli se svými teoriemi. Tou nejrozšířenější v tehdejší době byla ta, že mor pochází z otráveného vzduchu. Podobně lidé uvažovali i o malárii, která měla být přenášena prostřednictvím závadného vzduchu, a tak tuto teorii přenesli i na morovou nákazu.
Vůně se tak stala největší zbraní proti moru. Na ulicích se zakládaly velké ohně z vonných látek, které měly odehnat mor z města. Stejně tak lidé pálili levnější aromatické látky i ve svých domácnostech. Kromě toho se využívaly i vonné mastičky a oleje, jež měly především po koupeli zabránit možnému nakažení.
Teorie o otráveném vzduchu byla tak rozšířená, že jí začali věřit i samotní lékaři. Proto k pacientům přicházeli ve speciálních maskách ve tvaru ptačího zobáku, na jejíž koncích byla bylinná směs, která měla průchodu nemoci do těla zabránit.
Značné rozšíření parfémů
Čím lepší vůně, tím účinnější obrana proti moru. Přesně tímto heslem se lidé v dřívějších dobách řídili, a tak kombinovali různé vonné látky a vytvářeli nové vůně. I díky tomu tak bylo mimoděk vytvořeno velké množství parfémů, jež se později uchytily a přetrvaly dodnes.
Kromě parfémů byly vytvářeny i amulety, do kterých se umisťovala aromatická směs. Tyto amulety pak lidé nosili na sobě a využívali je jako prevenci před onemocněním.
Foto: Shutterstock, zdroj: Wellcome Collection
Vím o úplně jiném typu morové nákazy v tomto světě. Jestli kvůli toho vzniknou další parfémy nevím, ale jednomu věřím. Chci věřit. Svět se uzdraví.,, Ohnisko nákazy” pomalu sice, ale skomírá. Prostor se vyčišťuje. Včera byl v tomto smyslu veleúspěšný den.
No jo středověk,věděli prdlajs a tak vymýšlelu píčoviny!!!!!!!!