Aktuálně hýbe veřejnou debatou skutečně ožehavé téma. To nese eufemistický název zpružnění pracovního trhu v České republice, ovšem skrývají se za ním poměrně dalekosáhlé dopady. Asi každý by si přál, aby byl pracovní trh pružný, jelikož se to obvykle pojí s pozitivy. Když se ale dozví, co to reálně znamená, obvykle bere zpátečku.
Nepopulární změna
Aktuálně totiž platí, že u nás je pracovní právo mimořádně nepružné. Když nějaká společnost přijme zaměstnance a nechá si ho přes zkušební dobu, ve které má možnost se ho ještě jednoduše zbavit, v podstatě se tento člověk stává inventářem, který nelze žádným způsobem propustit.
Navzdory domněnkám mnohých máte své místo jisté, pokud daná společnost nezkrachuje nebo neprovede velkou reorganizaci, která by se dotkla vaší pozice. Tu však nesmí provést jen tak na oko, to byste se potom mohli domáhat velkého odškodnění či dokonce návratu do práce. Alternativně lze ještě člověka propustit za vážné porušení pracovní kázně, avšak když si dáte pozor, k tomuto prakticky nemá šanci dojít.
A teď novinky. Toto všechno by mělo být smeteno ze stolu. Ministerstvo financí totiž navrhuje, aby se lidé v Česku mohli propustit i bez důvodu. Jednoduše, pokud už dané firmě nevyhovujete, může vám dát výpověď, aniž by to musela nějakým způsobem zdůvodňovat. V takovém případě si nebudete moci být nikdy jistí, zda vás náhodou zítra nevyhodí.
Slušné náhrady
Tento plán má velkou podporu, takže pravděpodobně projde. Bouří se jen odbory a někteří odborníci opatrně upozorňují na to, že je přeci jen potřeba dát určité mantinely, aby toho firmy nezačaly zneužívat.
Mluví se například o tom, že pokud by firma přistoupila k této formě propuštění, měl by člověk získat rovnou 12 platů. Pokud by vás společnost vyhodila bez udání důvodu, odešli byste tedy s pořádným balíkem, který by se rovnal roční mzdě. To už by se svým způsobem dalo akceptovat.
Čtěte také: Jsi starý a nestíháš, máš padáka. Češi se mají na co těšit, lidé poletí ve velkém na dlažbu
Je ovšem otázkou, zda to projde, jelikož firmy se budou něčemu takovému logicky bránit. Odhaduje se, že by neměly mít problém s náhradou mzdy ve výši 6 měsíců, což je půl roku. To také není úplně špatné, ale na druhou stranu, možná by zaměstnanci zasluhovali přeci jen více, když s nimi někdo takto zamete.
Komentář Tomáše Mrkvičky
Foto: Shutterstock