Němci v neděli nerozhodovali jen o složení Spolkového sněmu a budoucí vládě, ale například v Berlíně probíhalo souběžně také referendum o vyvlastnění bytů velkých pronajímatelů (a navíc volby do zastupitelstva). Cílem takového kroku by mělo být zmírnění krize bydlení. Ve městě totiž v poslední době rychle rostou nájmy a stávají se pro běžného člověka nedostupnými. Referendum dopadlo podle očekávání. Celých 56,4 % Berlíňanů s vyvlastněním souhlasí, jak vyplývá z údajů zveřejněných na webu volební komise.
Referendum bude bráno vážně
Aktuální referendum bylo pouze poradní, vzhledem k tomu, že se nehlasovalo přímo o návrhu zákona. V takovém případě by byl referendem okamžitě schválen. Agentura DPA však informuje, že zastupitelé vzešlí z nedělních voleb se budou muset výsledkem referenda vážně zabývat. V případě, že by se politická reprezentace rozhodla hlas voličů vyslyšet, znamenalo by to vyvlastnění přibližně 240 tisíc bytů, což představuje 15 % bytového fondu.
Dle německých pozorovatelů budou politici brát referendum skutečně vážně, protože proběhlo souběžně se zemskými volbami a vyjadřuje tak přímou náladu voličů, kteří rozhodli o složení nové rady města.
Představa zastánců vyvlastnění bytů je taková, že město bude mít pod přímou kontrolou ještě více bytů než dnes a bude tak moct lépe působit na vývoj ceny nájmů. V jeho bytech budou pochopitelně nižší, což by mělo zvednout i konkurenci pro soukromé pronajímatele.
Zmrazení nájmů nevyšlo
Odpůrci vyvlastnění bytů ale namítají, že takový krok je krátkozraký. Berlín by se v takovém případě stal pro investory do bytů nedůvěryhodným místem. Velké firmy by tak dost možná upustily od plánované výstavby nových bytů, protože by se obávaly, že by jim je město opět vyvlastnilo. To by naopak vedlo k ještě větší nedostupnosti bydlení.
“Berlíňané rozhodli, že s našimi byty nesmí nikdo spekulovat,” uvedla mluvčí iniciativy Deutsche Wohnen & Co. enteignen (“vyvlastnit Deutsche Wohnen”). Společnost Deutsche Wohnen je největším majitelem bytového fondu v Berlíně a symbolem zdražování nájmů.
Berlín se s rostoucími cenami bytů snažil bojovat už v minulosti. Loni v únoru vešlo v platnost zmrazení nájmů na pět let, ovšem tento zákon německý ústavní soud zrušil. Následně se město dohodlo s firmami Deutsche Wohnen a Vonovia na odkoupení 15 tisíc bytů za tržní cenu. To se však iniciativě zdá málo a požaduje výraznější zásah. Není však jasné, za jaké ceny by se měly byty vyvlastňovat.
Foto: Shutterstock
Volte Spolu a Pirátstan a je to tu taky.Piráti už otevřeně přiznali,že to mají v plánu.Sice to dnes poírají,ale lidé nezapomínají.A u Spolu to hrozí jiným
postupem.Nejen,že v minulosti společně s ČSSD rozprodali a zašantročili
majetek naší země,ale dnes,když jsou již jejich zdroje vyčerpané,tak třeba
formou ffalešných exekucí atd.jsou schopni okrást i ty,kterým původně k majetkům pomohli.
Nikdy jsem nemyslel že se toho znovu dočkám.kde je neviditelna ruka trhu?nedotknutelnost soukromého vlastnictví?1.rozprodali státní obecní a městské byty z kterých měla města zisk,za netrzni ceny lidem kteří je obratem prodali tržně.kdo doplatí rozdíl,a kdo za tu rozkradacku půjde sedět?jen žijí z toho co komousi vybudovali.2.dovolili hypoteční byznys nenažraným cizím bankám,kdy má k penězům přístup skoro kazdy,a nemovitosti nejsou.pamatuji časy kdy člověk musel mít dobrou práci,snažit se a šetřit.
3.investuji tu společnosti do 5rhu s bydlením, čekají výnos.jenze na ty nemají ani odvahu ani zákony.
Tý vole to jsem netušil,že ještě zažiju návrat socialismu,ale co chcete po němčourech tedy duch NDR stále žije
když se chce stavět dálnice, tak se také vyvlastnuje, není to jak za socializmu tady dostanou za byty zaplaceno, je to jen důsledek korporačních zlodějen.
Kde vstupuje do hry bezbřehá chamtivost a de facto vydírání, tam je holt potřeba vytvořit nějaké hranice. Ještě lepší než vyvlastňování, aby někdo nekvičel, že mu něco berou, by asi bylo budování bytových kapacit v režii státu. Ten by pak byty pronajímal, případně prodával sám s tím, že podmínkou nákupu/nájmu by bylo, že dotyčný se do toho bytu přihlásí do trvalého bydlení. Připomíná to sice socialismus, ale aspoň by to zabránilo spekulantství, když někomu nestačí přiměřený zisk a musí mít honem auto za deset mega.
Holt, nelze všechno nechat na tržních principech.
Jako sedmnáctá spolková země Tschechien,budeme součástí Bundesrepublik Deutschland,takže by nás to mělo zajímat.
Prostě se přestanou byty stavět, když mohou být vzápětí ukradeny. A levičácký póvl ať chrápe pod mosty, těch je v Berlíně dost. Jinak je to ukázka toho, jak se hitlerovský socialismus vrací do Německa.