Česká republika už se mnoho měsíců setrvale drží na předních příčkách nelichotivého žebříčku zemí, které koronavirovou epidemii zvládají nejhůře ze všech. Jde přitom jak o čísla nových případů, tak i obětí. Zatímco jiné země se na dalších předních místech točí, Česko jako by svůj “flek” mělo rezervovaný.
Na masivní šíření koronaviru v České republice se tak rozhodla podívat i Světová zdravotnická organizace (WHO), která iniciovala podrobný výzkum, který novinářům prezentovali odborníci z této organizace a České lékařské společnosti Jana Evangelisty Purkyně. Z průzkumu vyplývá, že pouhých 46 % lidí zůstává s příznaky covidu doma. To znamená, že nadpoloviční většina lidí se symptomy jde klidně do práce nebo za rodinou. Právě to může být podle expertů důvodem toho, že virová nálož v populaci je extrémně vysoká a nedaří se jí srazit ani restriktivními opatřeními. Naprosto základní opatření, jako je mytí rukou, zachovávání rozestupů a nošení roušek nedodržuje až 33 % obyvatelstva.
Výzkum šel ale ještě hlouběji a snažil se zjistit, co je důvodem takové bezstarostnosti a bezohlednosti. Ukázalo se další alarmující číslo: celých 45 % Čechů považuje koronavirovou epidemii za mediální bublinu, a to i po dlouhých měsících kritického stavu, kdy nemocnice narážejí na hranice svých kapacit a každý den umírá více než sto lidí. Přitom pouhých 18 % Čechů považuje covid-19 za opravdu vysoké riziko.
Nedodržování opatření a celkové blahosklonnosti odpovídá i to, že 40 % lidí považuje protiepidemická opatření za zbytečná. Logicky se jimi tak nebudou příliš řídit, maximálně jen na oko, aby neměli problémy. “Ukazuje se, že v české společnosti je velký podíl těch, kteří preferují osobní svobodu před ohledem na druhé, což se v době pandemie ukazuje jako nevýhodné,“ uvedla Helena Hnilicová z Ústavu veřejného zdravotnictví a medicínského práva 1. lékařské fakulty univerzity Karlovy.
Foto: Shutterstock