V České republice rychlým tempem přibývají nové případy nakažených koronavirem. Hygienici přestávají situaci zvládat a zřejmě budou muset přestat s trasováním. Podle premiéra Andreje Babiše se s největší pravděpodobností omezí pouze na úzké okolí nakažených a testovány by měly být pouze těžší případy, nikoliv lidé bez příznaků.
Testování a trasování nemá alternativu
Této deklarace vlády si všimla nejen média, ale také Světová zdravotnická organizace (WHO). Její česká pobočka na facebookovém profilu uvedla, že situace v České republice je znepokojivá a není zde prostor pro takové experimenty. “Data ukazují zvýšenou a rostoucí úroveň šíření infekce napříč mnoha kraji a okresy,” uvádí WHO pro Českou republiku.
Například pražští hygienici už v pátek – spolu se zavedením nových opatření – překvapivě sdělili, že situaci přestávají zvládat a přibližně 30 % případů zůstává netrasováno. Na velkou část se pak dostává až příliš pozdě. Oznámení veřejnost docela šokovalo, protože ještě pár dní předtím byla hygieniky i vládními představiteli ujišťována, že je vše v nejlepším pořádku a trasovat není problém, protože se koronavirus vyskytuje ve vymezených ohniscích.
“Testování, trasování kontaktů a izolace nemají žádnou jinou alternativu ve zvládání covid-19. Ani u nás, ani kdekoliv jinde,” uvádí WHO. “Také lidé bez příznaků nemoci mohou přenášet virus. I když se jedinec stává nakažlivějším, jakmile se u něj projeví symptomy, všichni nakažení mají schopnost přenášet tuto infekci.”
Rychle přibývá těžkých případů
Podle Světové zdravotnické organizace se situace v České republice velmi rychle zhoršuje. “Situace v České republice je nyní znepokojivá. Data ukazují zvýšenou a rostoucí úroveň šíření infekce napříč mnoha kraji a okresy. Mnoho evropských zemí nyní očekává zhoršení situace. Mezi 55 stranami dohody o Mezinárodních zdravotních předpisech z roku 2005, které jsou evropskými členskými zeměmi WHO v Evropě, zaujímá Česká republika 16. místo v čtrnáctidenním výskytu covid-19, což znamená nárůst o 75 % oproti předchozím dvěma týdnům. Pouze 7 zemí v evropském regionu WHO má nyní vyšší nárůst v tomto období.”
Také podle WHO není pravdou to, co se nám snaží část vládních představitelů namluvit a sice, že nijak zvlášť nepřibývá těžkých případů. “Počet hospitalizovaných pacientů a také těch, ve velmi vážném stavu, kteří musí být připojeni na respirátor nebo mimotělní dýchání, vzrostli ze 125 na 214, respektive z 31 na 53 v posledních čtrnácti dnech,” uvádí zdravotníci. České nemocnice sice stále mají dostatečnou kapacitu, ale tato čísla dokládají, jak rychle se věci mohou zvrtnout.
Světová zdravotnická organizace poukazuje na skutečnost, že se v České republice podařilo navýšit testovací kapacity a výsledky v tomto ohledu byly dobré. Nebylo by proto správné, kdybychom se této výhody zbavovali. Naopak, podle ministerstva zdravotnictví ještě existuje volná kapacita pro testování, které by se podle WHO mělo využít. Příslibem pro blízkou budoucnost jsou potom nové diagnostické testy, které mají být rychlejší, jednodušší a především levnější.
Foto: Freepik