Vědci z organizace NASA se zaměřili na to, jakým způsobem může kolísání oběžné dráhy Měsíce způsobit ničivé záplavy, a to už za pár let, konkrétně v roce 2030. Podle výkladu expertů to bude znamenat, že místa, která už se v současné době občas potýkají s povodněmi, s nimi budou muset zápasit i několikrát měsíčně. Přelomový článek byl zveřejněn v časopise Nature Climate Change.
Podle výzkumu jde především o přímořská města všude po světě, která již v dohledné době budou zažívat silné povodně. Hrozí devastující důsledky pro lidi, kteří žijí na pobřeží.
“Jde o efekt, který se akumuluje v průběhu času. Jakmile k povodni dojde třeba desetkrát nebo patnáctkrát měsíčně, firmy budou muset ukončit svůj provoz, lidé přijdou o práci, protože se nebudou mít kde nechat zaměstnat. Prosakující kanály pak budou představovat problém pro veřejné zdraví,” uvedl vedoucí autor studie Phil Thompson.
Studie upozorňuje na skutečnost, že zvyšování hladin moře spojené se změnou klimatu už teď způsobuje vážné problémy. Do toho se ještě může přidat stoupající hladina moře spojená s kolísáním Měsíce na jeho oběžné dráze. To už vědci několikrát pozorovali a obávají se, že k tomuto jevu bude docházet se stále větší intenzitou.
Kolísání Měsíce může podle NASA zesílit či potlačit příliv a odliv v závislosti na tom, kde se nachází ve svém cyklu. Část měsíčního cyklu, která posiluje příliv, se odehrává právě teď, přičemž další má přijít v polovině roku 2030. Vědci se obávají toho, že posílený příliv a odliv způsobí katastrofu v podobě rychlých záplav na celém pobřeží USA. Záplavy se tak z regionálního problému změní v celostátní patálii. To samé zřejmě potká také řadu dalších států.
Nejsou to zrovna pozitivní zprávy, ale výzkum nabízí také konstruktivní způsoby, jak se na celou věc připravit. “Pochopení, že všechny události jsou seskupené v konkrétním měsíci nebo že v druhé polovině roku budou horší povodně než v první, je velmi důležité,” uvádí spoluautor studie, Ben Hamlington z NASA.
Od roku 1180 průměrná hladina moří na celé planetě stoupla o 20 až 23 centimetrů. Přibližně třetina tohoto nárůstu se odehrála v posledních 25 letech. Předpokládá se, že hladina moří v následující dekádě stoupne ještě výrazněji.
Foto: Shutterstock
Takže už ne katastrofální sucho a nedostatek vody , ale povodně a vody přebytek. Tak se nám ty vědecké předpovědi nějak nevedou. A tak je to asi se vším, co pak mají ti chudáci v Bruseli dělat.
Možná mořská voda nebude to samý jako pitná podzemní. ale tak neva.
Takže dešťovka se již zřejmě zachycovat nebude. Bylo by to poněkud nevhodné. A povídčky o suchu v českých zemích také ustanou.
Milan Kochanik a proc si myslíte že je zbytečné zachycovat destovku. To pomáhá nejen při suchu ale i při povodních.a to nemusejí být jenom nádrže pod střechou ale i v krajině rybníky a retenční nádrže a mokrady. Vemte si kdyz jste tak vzdělaný člověk kolik litru a tisíce litru natece z jedné jediné střechy a kdyz to odtece do kanálu a potom do potoku a řek tak to jsou bleskové povodně hned z tisíce
nebo miliony střech.Jak je na tom třeba Labe kdyz do něj priteka tolik strech to asi ma během hodiny dvojnásobný průtok a ty všelijaké nádrže by to zachytily a prave při tom suchu zase vydali je to úplně jednoduché
Už jsem napsal. Vědcům nevěřím ani slovo! Jsou to placení lháři, stejní jako novináři…