Počet denních nárůstů nově nakažených koronavirem už dávno překonal jarní špičku, ale pokud jde o pacienty s vážným průběhem, situace zůstává pod kontrolou, protože jich zatím není zdaleka tolik jako v první vlně epidemie. Podle epidemiologa Romana Prymuly se tím ale nemůžeme utěšovat, protože se to brzy změní.
Budeme mít dva tisíce nakažených denně
“Co do počtu nakažených, tak to už je horší teď. Ale co se týká hospitalizací, tak za dva až tři týdny to bude podobné jako na jaře. Možná nepatrně horší,” uvedl Prymula pro idnes.cz. Ten také dodal, že to, co nyní zažíváme, je skutečně druhá vlna. “Teď tady je druhá ataka, byť v tuto chvíli je smrtnost nižší. Ale pokud to pustíme tak, že budeme mít tisíce nakažených denně, tak se to promítne do počtu hospitalizovaných a lidí, kteří potřebují plicní ventilaci a do úmrtí.” Teorie, že se nic neděje, podle něj budou vyvráceny v příštích týdnech. Počet nových případů podle Prymuly překročí dva tisíce denně.
Čtěte také: Virus nezeslábl, na podzim to bude malér, varuje lékař, který léčí ty nejtěžší případy v Česku
Také epidemiolog Prymula si hodně sliboval od takzvané oxfordské vakcíny, kterou vyvíjí společnost AstraZeneca. Právě na její získání měla Česká republika největší šanci, protože Evropská unie pro své členské státy zarezervovala stovky milionů dávek. Rovněž cena jedné dávky měla být příznivá a pohybovat se kolem jednoho sta korun.
Sputnik není špatný
Jenže teď musel výrobce pozastavit vývoj vzhledem k nežádoucím účinkům u jednoho z účastníků klinické studie. “Takže tam dojde k nějaké prodlevě. Uvidíme, jak to bude vypadat. Naštěstí se to týká jediné vakcíny,” řekl k tomu Prymula.
Ten už se dívá pozitivněji také na ruskou vakcínu zvanou Sputnik, která se jako jediná na světě už používá, byť zatím pouze v Rusku. “Z počátku jsme neměli data, ale podle toho, co je teď k dispozici, to je podle mě velice zajímavá konstrukce. Že by to nemusela být špatná vakcína,” řekl Prymula. Podle něj Rusové pochopili, že vakcína má vážný hendikep v tom, že přeskočila fázi klinické studie. Jako taková nemá naději v západním světě. To se ale dost možná změní, protože se rozjíždí tato fáze, které se bude účastnit 33 tisíc dobrovolníků. “Pokud vakcína prokáže, že tam žádné závažné reakce nejsou, tak to může být jedna z těch, které se budou používat.”
Foto: vlada.cz