Málokde na světě je sbírání hub tak oblíbené jako právě v České republice. Nikdo se přitom příliš nezamýšlí nad tím, že houby dostává úplně zadarmo. Je to zkrátka bráno jako veřejné bohatství, a kdo si je chce nasbírat, má jednoduše možnost. Pochopitelně s výjimkou určitých vzácných druhů, jejichž sběr je zakázán.
Houby zdarma už nebudou
Tato volnost by však mohla již brzy skončit. Jak uvedl ekonom Lukáš Kovanda, je docela možné, že se potají chystá zpoplatnění sběru hub v českých lesích. Nahrávají tomu náznaky, kdy například jedna strana prezentuje statistiky o nasbíraných houbách. Od toho už je jen krůček k tomu, aby se z toho pokusila vykřesat i nějaké ty peníze do státního rozpočtu.
Ten je na tom přitom opravdu bídně, a hledají se nejrůznější cesty, jak státní kase pomoci. A ačkoliv se zpoplatnění sběru hub nebo borůvek jeví jako poněkud zvláštní nápad, který by zase tolik peněz nepřinesl, pohled na čísla nabízí trochu jiný obrázek.
Češi totiž podle aktuální studie loni vysbírali 39 000 tun lesních plodů, ať už šlo o houby, borůvky nebo maliny. To je obrovské množství, které má hodnotu osmi miliard korun. Pokud by se alespoň část z těchto prostředků podařilo převést do rozpočtu, byl by to pochopitelně úspěch. Otázkou je, za jakou cenu, protože tyto peníze se budou tahat jen a jen z kapes občanů, kteří vyráží na sběr lesních plodů.
Trendy jsou jasné
Jak uvádí Kovanda, kilogram hub je letos nejdražší v historii, a vyjde na nějakých 220 korun. Není jasné, na jakou částku by si jednoho kilogramu vážil stát, zřejmě by to bylo o něco méně, aby lidé byli stále motivovaní ke sběru hub. I tak to ale může být nepříjemná částka, protože průměrný sběrač hub si jich loni z lesů odnesl 8 kilogramů a v případě mnohých to bylo ještě podstatně více.
Zajímavé přitom je, že celá záležitost se zpoplatněním sběru hub se dá dobře zaobalit do současných trendů, které se nesou ve jménu udržitelnosti a ochrany životního prostředí. Právě zpoplatnění by přineslo určitou míru regulace, přičemž by bylo možné tvrdit, že vybrané prostředky půjdou například na ochranu lesů a přírody jako takové.
Co se tedy ještě nedávno mohlo zdát jako bláznivý nápad, působí v dnešní době stále reálněji a pravděpodobněji. Musíme si zkrátka zvykat na to, že svobody a všeobecná volnost budou stále více osekávány.
V zahraničí ostatně už podobné modely fungují. Některé státy například omezují množství nasbíraných lesních plodů, jiné zase určují dny, kdy je možné je sbírat, a další to potom zakazují zcela.
Foto: Shutterstock
Budou vymýšlet nesmysly jak pumpnout už tak těžce odíraný český lid, místo aby zamezili daňovým únikům, zdanili nadnárodní korporace a zamezili trikům s přesuny kapitálu od poboček k matkám, jak to dělají v Polsku a Maďarsku.
Kdyby ti ve vládě nerozdavaly co není její a hlavně neokradala české lidi tak by bylo peněz pro všechny a ne pro ukrajince
Jak stát nemá peníze, tak si pro ně zajeďte na Ukrajinu zmr.i !
Koupím si houbenku a vyrážím 🤣🤣🤣
To si jako dělaj prdel ne?ať přestanou podporovat Ukrajince a peníze budou,už takhle lidi dřou bídu obracejí každou korunu ektery doslova živoří na hranici bídy.a když už nemaj stát peníze tak ať si vládní činitelé uberou platy beztak je berou za ho…..,jen kecaji a lidem mažou med kolem pusy.