Jedna z největší ekologických katastrof v dějinách České republiky zůstává stále neobjasněna. Ani po dvou měsících policie stále nikoho neobvinila za nevídanou otravu ryb kyanidem na čtyřiceti kilometrech řeky Bečvy. Po zjištění katastrofy ministr životního prostředí Richard Brabec rezolutně popřel, že by za katastrofou stála chemička Deza z holdingu Agrofert, jehož cílovým vlastníkem je přes uložení ve fondech stále premiér Andrej Babiš. Ministr Brabec přitom tehdy nemohl mít žádný důkaz, který by Dezu ze způsobení otravy v Bečvě vylučoval. Prohlásil to zjevně kvůli politickému krytí svého šéfa.
Agrofert vinu odmítá
Následně začali úředníci ministerstva životního prostředí stáčet pozornost k jiným možným pachatelům, tedy firmám, které mají rovněž výpusti do Bečvy, podobně jako Deza. Ovšem policie zřejmě dosud nenalezla žádné důkazy o tom, že by za katastrofou skutečně stála některá z nich.
Agrofert přitom vyvinul velkou snahu v tom, aby ze sebe setřásl jakákoliv obviněná. Mluvčí holdingu Karel Hanzelka opakovaně kategoricky odmítl, že by Deza za ekologickou katastrofou stála. Babišův deník MF Dnes potom přinesl rozhovor s šéfem oddělení životního prostředí Dezy, Jaroslavem Obermayerem, který rovněž odmítl jakýkoliv podíl svého zaměstnavatele na úniku chemikálií.
Zabíjet nemusel kyanid, ale fenol
Podle Agrofertu nedošlo k žádnému úniku chemických látek a dokonce firma prý neregistruje ani žádnou havárii, která by s problémem mohla souviset. Deník Referendum však nyní přinesl svědectví současných a bývalých zaměstnanců chemičky, podle kterých zástupci Dezy neříkají pravdu.
Otravě ryb podle jednoho ze zaměstnanců předcházela havárie v jednom z provozů Dezy. Ví to proto, že ji sám způsobil. Za svou chybu dostal pokutu 2500 Kč. Deník jeho totožnost zná, ale vzhledem k závažnosti celé kauzy se rozhodl nezveřejnit jméno, a to také proto, že nehodu sice způsobil, ale odpovědnost nese samotná firma, zejména potom za její utajení.
Havárie se stala ráno 20. září v jedné z částí chemičky, kde se vyrábí fenol a kde v procesu výroby vzniká takzvaná kaustifikační směs, jež podle pracovníka unikla do dešťové kanalizace. V řece tak nemusel zabíjet kyanid, jak se dosud předpokládalo, ale jiná smrtící chemikálie a sice fenol. Odborníci oslovení deníkem potvrzují, že i ten by mohl způsobit podobnou katastrofu.
Foto: deza.cz