Jednoho dne tak dopadnou všichni, kdo dosáhnou určitého věku. Zkrátka už se o sebe nedokáží postarat a potřebují nějakou tu péči. Od toho jsou tu například domovy důchodců, případně pečovatelské domy nebo nejrůznější další služby.
Péče začíná být stále důležitější
Jedno však mají všechny tyto instituce společné. Jsou velmi drahé a jejich cena neustále roste. Je to dáno hlavně tím, že zdražuje cena bydlení jako takového a navíc se ještě navyšují platy, což pro pečovatelský personál platí dvojnásob, jelikož to nikdo nechce dělat.
Není tedy výjimkou, že místo v takovém domě nepokryje ani důchod či dodatečné sociální dávky. A důchodci si v takovém případě musí připlácet, jinak mají jednoduše smůlu. V České republice za ně často platí třeba i jejich děti, avšak na dobrovolné bázi.
To v Německu to vzali doslova z gruntu a ratolesti zde svého druhu přebírají finanční zodpovědnost za své rodiče, byť zatím jen od určité částky. “Od začátku roku 2020 musí děti za své rodiče odkázané na institucionální péči platit podporu, a to ve chvíli, kdy jejich roční mzda přesáhne 100 tisíc euro,” uvádí server Verbraucherzentrale.
Ona hranice 100 tisíc euro, tedy přibližně 2,5 milionu korun, se zdá být vysoká. Ovšem je třeba dodat, že je míněn hrubý příjem. A kdo takového v Německu dosáhne, podléhá už tak přibližně 50% zdanění, kam se počítá i sociální a zdravotní pojištění.
Seberou vám nemalé peníze
Vlastně by se dalo vycházet z toho, že stát má své potřeby pokrývat z takto vysokých daní a odvodů pro lépe vydělávající. Jenže on je podojí ještě podstatně více. Jakmile tedy někdo vydělává ekvivalent přibližně 200 tisíc hrubého a jeho rodiče jsou odkázáni na péči, kterou nejsou schopni zcela hradit, aktivuje se zajímavý mechanismus, který popisuje server Finanztip.
V takovém případě je vám ponecháno 2000 euro čistého jako základní příjem. Zbylý čistý příjem se vezme a rozdělí poměrem 50:50. Jedna polovina připadne právě na sociální péči pro rodiče a tu druhou vám stát vrátí.
Čtěte také: Důchodci v Česku jsou nahraní. Mají odevzdat své domy a byty, jinak to prý nejde
Pakliže bychom vzali právě hraniční plat ve výši 100 tisíc euro, znamenalo by to, že dotyčnému zbude přibližně 30 tisíc euro. Efektivně jde o zdanění ve výši 70 %. To je velká nepříjemnost a nezbývá než doufat, že v České republice nebude ještě dlouho zavedena.
Foto: Shutterstock
Hlavně že si všichni ti nahoře uvědomují, že celý život tomu dúchodci o kterého je třeba pečovat strhávali nemalé peníze ze mzdy a to na všechno možné. Čím ti kdo tohle říkají myslí???