V Chebu se v těchto dnech odehrává obrovská tragédie. Nebo spíše stovky tragédií. Momentálně jde o nejzasaženější místo koronavirem v celé České republice a navíc tu řádí britská mutace, takzvaná Brigita. Ta je nejen nakažlivější, ale na příkladu Chebu se bohužel potvrzují i varování britských vědců, že způsobuje těžší průběh onemocnění a častěji může končit smrtí. Jak se navíc ukazuje, postihuje stále mladší lidi. V Chebu tak na covid-19 zemřelo nepříjemně mnoho třicátníků a čtyřicátníků.
“Neznám rodinu, kde by někdo nezemřel,” uvedl místostarosta Chebu Jiří Černý pro server idnes.cz. “Od roku 1945, když Spojenci bombardovali Cheb, tady tolik mrtvých nebylo. Tohleto už je nezastavitelné, mrtvých jsou stovky,” doplňuje ho správce hřbitova v Chebu Petr Elizeus. Upozorňuje na ročníky, které jsou vidět na aktuálně vyvěšených parte: 1965, 1966, 1975 nebo 1981. To nebyli staří lidé.
“Lidi se nakazí a za tři čtyři dny potřebují do nemocnice na ventilátor. Žádné týdny v horečkách, doma v posteli, ale nákaza a rovnou těžký průběh,” popisuje situaci, kterou způsobila britská mutace místostarosta Černý. Ten jezdí také jako záchranář. Popisuje, jak před pár dny jel pro pacienta, který sám došel do sanitky. Když Černý zakončil dvanáctihodinovou směnu, dozvěděl se, že pacient po pár hodinách od převozu zemřel. V chebské nemocnici v současnosti platí také hrozivá statistika: z lidí, kteří už vyžadují připojení na plicní ventilátor, jich následně zemře 9 z 10. Tedy jen každého desátého na ventilátoru se podaří zachránit. To je oproti loňskému roku obrovská změna.
Vzhledem k tomu, že se šíření britské mutace nepodařilo zabránit, může Cheb sloužit jako laboratoř toho, co za pár týdnů čeká celou Českou republiku. Právě v Chebu se totiž Brigita zřejmě masivním způsobem rozšířila nejdříve. I kvůli její agresivitě musela být vyhlášena povinnost nosit respirátory v obchodech a veřejné dopravě v celé zemi.
Foto: Shutterstock
Ježíšmarjá, hrůzostrašný moribundus!