
Situace se v České republice se začíná nepříjemně vyostřovat. V hlavní roli jsou dva neutěšené problémy, které se v tomto případě navíc ještě kombinují. Nejde o nic jiného než vysoké nájmy bytů a do toho nedostačující důchody.
Situace není snadná
Pakliže tu máme důchodce, který například ještě ani nedosahuje na průměrnou penzi a který musí přebývat v nájemním bytě, nejde o vůbec lichotivou situaci, ba právě naopak.
“Už jsem se musela třikrát stěhovat, protože jsem jednoduše neměla na nájem, případně mě z bytu vyhnali, jelikož ho chtěli rekonstruovat. Teď se zuby nehty držím, ale vypadá to, že mi nájem opět navýší,” říká paní Marcela, které bude letos 70 let.
Mohlo by se zdát, že její důchod dosahující 20 tisíc korun vlastně není tak špatný. “No tak si za to zkuste žít v Praze. Za poslední tři roky se tu všechno tak nehorázně zdražilo, že už se to prostě nedá. A oni nám ještě sebrali mimořádnou valorizaci,” říká důchodkyně.
Ta se tak neobejde bez příspěvku na bydlení, pro který si pravidelně chodí na Úřad práce, kde musí vyplňovat sáhodlouhé štosy dokumentů a také zde deklaruje svou situaci. Například to, že v bytě bydlí sama.

Kontroly akceptujte
Tyto skutečnosti přitom úřady velmi podrobně zkoumají a monitorují. Neváhají dokonce ani vytáhnout do terénu a vše zkoumat na místě. “Ano, už u mě taky byli, dokonce se vyptávali sousedů, jestli tady ještě někdo nebydlí. Bylo to velmi nepříjemné,” říká paní Marcela.
Čtěte také: Pro důchodce v Česku to vypadá opravdu bledě. Šíří se nepříjemná zpráva, co brzy schytají
Úřad práce na to má každopádně právo. Ostatně není vůbec od věci, když stát kontroluje prostředky, které vydává na sociální pomoc. Jak známo, najdou se i tací, kteří jsou schopni benevolence tohoto systému zneužívat.
Foto: Shutterstock