Jaroslav Flegr tentokrát použil skutečně ostrý příměr, když se snažil vysvětlit, proč by se podle jeho názoru školy neměly jen tak otevírat. Podle původních vládních představ se přitom děti z prvního stupně měly vrátit do lavic už začátkem listopadu. Také současný odklad nemá být podle ministra školství příliš dlouhý a prioritou je dostat zpět do škol alespoň první ročníky dětí, u kterých je distanční výuka nejsložitější. Pak by měly přijít na řadu deváťáci a maturitní ročníky, kde se zase ve velké míře hraje o budoucnost dětí.
Nakažené děti ohrožují seniory na životě
Profesor Jaroslav Flegr ale takovou ukvapenost odmítá. Naopak se domnívá, že návrat dětí v této situaci je zcela nemožný. A to zejména proto, že děti infikované koronavirem jsou do značné míry bezpříznakoví a nelze se tedy poznat, že přenášejí virus. Ten potom předají doma svým rodičům či prarodičům. Právě školy se ukázaly být velmi mocným akcelerátorem celé epidemie. Jakmile se v září otevřely, křivka nakažených vylétla strmě vzhůru.
“S dětmi by se mělo zacházet jako s nebezpečným odpadem. Když se nákaza dostane na seniora, je v podstatě extrémně ohrožený na životě,” vysvětlil pro televizi Prima Jaroslav Flegr svůj netradiční příměr, za který asi příliš fanoušků nezíská. Na svém facebookovém profilu později upřesnil, jak to myslel: “tím nemyslím, že by se měly zavřít do igelitových pytlů a odvézt do spalovny, ale že by se k nim neměli přibližovat a dotýkat se jich.”
V březnu by otevření bylo ještě příliš riskantní
Podle evolučního biologa jsou nyní spekulace o tom, kdy se děti vrátí do škol, bezpředmětné, protože ten moment je daleko v budoucnosti. Flegr totiž razí teorii, že epidemie se s chladnějším počasím bude neustále zhoršovat a úlevu přinesou nejen restriktivní opatření, ale také stoupající teploty na jaře. “Když budeme mít velké štěstí na počasí, tak školy možná otevřeme v dubnu,” domnívá se Jaroslav Flegr. “Vyučování by se mohlo vést i přes letní měsíce, kdy obvykle probíhají prázdniny. Naopak otevření škol například v březnu je ještě riskantní.” Pokud jde o střední a vysoké školy, jejich otevření nepovažuje vědec za nutné.
https://www.youtube.com/watch?time_continue=38&v=Wq20Qvlovzw&feature=emb_title
Foto: archiv J. Flegra