Světová zdravotnická organizace představila novou naději v boji s koronavirem, respektive pro mírnění příznaků onemocnění Covid-19. Jde o běžně dostupný lék Dexamethason se stejnojmennou účinnou látkou. Podle nové britské studie se právě tento lék osvědčil při léčbě pacientů s těžkým průběhem nemoci Covid-19. Prokazatelně pak dokázal snížit smrtelnost této choroby.
Potlačuje nebezpečný zánět
Podle WHO je nyní nutné okamžitě navýšit produkci Dexamethasonu. Lék se potom “rychle a spravedlivě” musí dostat na ta místa světa, kde je nejvíce zapotřebí. V pondělí to uvedl šéf WHO, Tedros Adhanom Ghebreyesus.
Dexamethason přitom nepůsobí proti koronaviru jako takovému. Jde o korkikosteroid, který má protizánětlivé účinky. Běžně ho užívají například astmatici a alergici, když je začnou trápit otoky. Využívá se také k léčbě lupusu nebo revmatoidní artritidy.
Je to právě efektivita dexamethasonu proti zánětům, co se ukazuje být při léčbě Covidu-19 důležité. Zatímco u většiny pacientů má tato nemoc mírný průběh, přibližně u desetiny případů se objeví komplikace. Ty jsou podle lékařů často způsobeny příliš silnou reakcí imunitního systému, který vyvolá takzvanou cytokinovou bouři. S tou už se dá těžko něco dělat a v jejím důsledku mohou zemřít i mladí pacienti. Dexamethason tomu dokáže zmírněním zánětu v těle předejít.
Čtěte také: Infikován koronavirem dobrovolně. Eticky sporné, ale stojí se na něj fronta
Přesvědčivé výsledky a velká naděje
Potvrdila to vědecká studie pod vedením týmu z univerzity v Oxfordu. V jejím rámci byl Dexamethason podáván více než 2000 pacientům infikovaných koronavirem, a to po dobu deseti dní. Výsledky se podle nich dostavily takřka okamžitě. Díky tomu bylo možné konstatovat, že smrtnost pacientů na dýchacích přístrojích, kteří užívali tento lék, klesla o 35 % vůči kontrolní skupině. V případě pacientů, kteří potřebovali pouze kyslík, klesla smrtnost o pětinu. U pacientů s mírným průběhem nemoci potom Dexamethason neprokázal žádné účinky.
Přestože jde o předběžné výsledky a bude je zapotřebí detailně rozebrat, podle šéfa WHO, Tedrose jde o “důvod k oslavám”. Natolik jsou i tyto první výsledky povzbudivé. V důsledku jejich zveřejnění pak okamžitě stoupla poptávka po Dexamethasonu. V tomto směru má lidstvo štěstí, protože jde o levný lék, který se vyrábí na mnoha místech celého světa. Je proto v podstatě jisté, že jeho produkce půjde rychle navýšit.
Přesto je třeba projevit i jistou míru obezřetnosti. Podobně slibná naděje tu byla už v podobě účinné látky hydroxychlorochin, která sice proti projevům nemoci Covid-19 nějakým způsobem funguje a může přispět k rychlejšímu uzdravení, zároveň se u pacientů vlivem jejího podání projevily vážné vedlejší účinky, takže se od jejího používání postupně ustoupilo.
Zdroj: Freepik