Ještě jeden týden a mohlo by být lépe. Těchto sedm dní však bude zároveň pro české zdravotnictví skutečně kritických. Epidemie už dosáhla na svůj vrchol v počtu přírůstku nově nakažených za den, kdy už snad konečně začíná zpomalovat, byť zatím jen velmi pozvolně. Stále se však očekává, kdy se vrchol projeví v těžkých hospitalizovaných případech pacientů, kteří obvykle vyžadují péči na jednotkách intenzivní péče.
Za kritický označil tento týden také ministr zdravotnictví Jan Blatný. České nemocnice do něj vstupují zoufale přetížené, některé dokonce už neschopné přijímat další covidové pacienty. Prakticky všude v zemi je omezena elektivní péče a některé nemocnice už musí posouvat dokonce operace onkologických pacientů, pochopitelně pouze v případech, kdy to jejich zdravotní stav umožňuje.
Česká republika už má domluvenou také zahraniční pomoc. V případě potřeby může pacienty převézt na volná lůžka v Německu, Polsku a ve Švýcarsku. Aktuálně se počítá s desítkami takových pacientů.
Jistota obrovské zátěže nemocnic vychází z toho, že před týdnem byly počty denních nárůstů nejvyšší. Přitom právě po týdnu od zjištěné nákazy se nejčastěji ukáže, zda se covid-19 podaří vyléčit doma nebo zda bude nutná hospitalizace. Nejde to ale říct paušálně, protože koronavirus způsobuje nejrůznější stavy a po zdánlivém zlepšení dokáže znovu zaútočit s ještě větší silou. Lékaři proto varují každého pozitivního člověka, aby dobře sledoval svůj zdravotní stav a s žádostí o pomoc v případě problémů neotálel příliš dlouho.
Pokud se potvrdí optimistický scénář, mohla by se od příštího týdne začít situace uklidňovat. V nemocnicích sice stále bude platit stav krize, ale už s tím, že by se mohly začít postupně uvolňovat. Podle epidemiologa Petra Smejkala je ve hře i scénář, kdy koronavirus narazí na kolektivní imunitu Čechů získanou proděláním nemoci i očkováním a začne velmi rychle polevovat.
Foto: Shutterstock