Problém rostoucích cen elektřiny a plynu, na který v posledních měsících snad každý den upozorňují ekonomové a experti přes energetiku, se mnoha lidem zdál dlouho být iluzorním. Kromě toho, že navzdory varováním stále nedocházelo k navýšení ceny energií, si zákazníci také zhusta říkali, že tato záležitost se jich v současné době netýká. V paměti totiž měli, že si se svým dodavatelem sjednali takzvanou fixaci, která jim zaručuje stabilní ceny po několikaleté období. Tyto fixace jsou přitom na českém trhu velmi obvyklé, ať už pro smlouvy na dobu určitou nebo neurčitou.
Fixace, která nebyla
Přišel však podzim a situace na energetickém trhu se ještě více zdramatizovala. První dodavatelé začali představovat své nové ceníky a navíc se ukázalo, že mnozí z nich fixaci ceny používali jen jako marketingový nástroj, který nebyl zakotven ve smlouvě. Například stovky tisíc klientů společností ze skupiny Bohemia Energy se v posledních dnech dozvěděli, že žádné ceny fixované nemají. Firma jim dala jen dvě možnosti: přistoupit na dvojnásobnou cenu elektřiny, případně přejít na tarif navázaný na aktuální cenu elektřiny na burze. Třetí možností je odstoupení od smlouvy, které společnost blahosklonně alespoň nijak nepenalizuje. Ve skutečnosti však zákazníci penále platit budou. Domnívali se, že mají zafixovány ceny energie a teď budou muset hledat nového dodavatele, který jim je samozřejmě prodá za mnohem méně výhodných podmínek. Společnost nakonec stejně skončila.
“Spotřebitelé jsou samozřejmě zmatení. Produkt vnímali jako jistotu neměnné ceny na celý další rok, někdy i delší období. Během dvou měsíců od podpisu jim ale dodavatel volá a přesvědčuje je, že musí přejít na jiný ceník. V některých případech dodavatelům takový krok smlouvy skutečně umožňují, není tomu tak ale vždy,” uvedla Markéta Zemanová, která je členkou Rady Energetického regulačního úřadu.
Dodavatelé to někdy jen zkouší
Zemanová upozorňuje, že v řadě případů dodavatelé takový krok skutečně učinit mohou. Energetický regulační úřad však naráží i na takové případy, kdy to dodavatelé zkouší na zákazníky, kteří ceny skutečně fixované mají, tedy mají to uvedeno řádně ve smlouvě. Jde například o takové smlouvy, které byly uzavřeny na dobu určitou a jejichž cena je pevně garantovaná. V takovém případě musí dodavatel smlouvu dodržet a nemůže se z ní jednoduše vyvázat. Pro spotřebitele tak definitivně nastal čas, kdy by si měli řádně projít své smlouvy.
Ve skutečnosti na ně ale dodavatelé mohou vyzrát i v případě, že jsou jejich smlouvy neprůstřelné. Jak, to ukázala opět firma Bohemia Energy. Když se ukázalo, že se fixací jen tak nezbaví, raději ukončila činnost. To se přitom u společnosti s ročním obratem přesahujícím 23 miliard korun jevilo jako vysoce nepravděpodobné. Přesto se tak stalo a zákazníci tak o své zafixované ceny přišli.
ERÚ varuje před praktikami dodavatelů
Energetický regulační úřad přitom varuje předtím, aby lidé přistupovali na nabídky dodavatelů, kteří se je snaží přesvědčit na tarify navázané na aktuální tržní hodnotu elektřiny či plynu. To je totiž vysoce rizikové a zákazníci v takovém případě vůbec neví, kolik budou platit.
“V konkrétních případech byl spotřebitelům jako alternativa nabídnut produkt, kde se ceny počítají podle vzorce, který přímo zohledňuje aktuální cenu elektřiny nebo plynu na burze. Takové nabídky však mohou být nebezpečné právě ve chvíli, kdy ceny na burzách rostou, což se v současnosti děje,” uvádí ERÚ na svém webu.
Zafixované ceny energií mají na českém trhu miliony domácností. Pokud by teď mělo dojít k masivnímu narušení jejich smluv, mohlo by to celým trhem skutečně otřást. Podobně teď postupuje také další alternativní dodavatel Centropol. Naopak u standardních dodavatelů, jako je ČEZ, PRE či Pražská plynárenská, by pochybné praktiky neměly být tak časté.
Foto: Shutterstock