„Já a můj bratr jsme přišli ze země svatého Martina, ve které Slunce nikdy nesvítí a všechno má zelenou barvu,“ prohlašuje dívka, která se v polovině 12. století nečekaně objevuje ve vsi Woolpit v anglickém Suffolku. Pár vzbudí velkou pozornost obyvatel, protože vyniká zelenou barvou kůže.
Změna jídelníčku přinesla odbarvení
Podobají se sice anglickým dětem té doby, jenže na rozdíl od nich jsou zelení. Liší se i oblečením a navíc jim nikdo nerozumí. Hovoří jakýmsi divným jazykem. Nevyhovuje jim ani nabízená strava, jsou zvyklé jíst pouze fazolové lusky. Chlapec brzy umírá, ale dívka se přizpůsobuje a začne jíst i další potraviny. Naučí se anglicky a prozradí zemi svého původu. V souvislosti s obohacením jídelníčku ale přichází o zelenou barvu pokožky. Údajně přijme jméno Agnes Barrová a vdá se za místního muže. Důkazy, že se tak opravdu stalo, ovšem chybí. Považujete příběh za výplod čísi fantazie? Ani to se nedá vyloučit, protože ho popisuje pouze jediný zdroj, a to kronikář William z Newburghu. Podivný sourozenecký pár prý objevil místní zemědělec a přivedl do vsi, kde se ho ujal sir Richard de Calne.
Otrava nebo nedostatek železa?
Patřili snad dívka s chlapcem k nějaké mimozemské civilizaci, nebo existuje racionální vysvětlení původní barvy jejich kůže? Nabízí se otrava arzenikem nebo chloróza – nedostatek železa, v obou případech pleť opravdu vykazuje nezdravý zelenkavý odstín. Podle třetí teorie mohlo jít o děti vlámských přistěhovalců, kteří přišli o život roku 1173 v bitvě u Fornhamu. Musely se postarat o sebe, trpěly nedostatkem a nakonec doputovaly až do Woolpitu. Folkloristy ve 20. století zaujalo, že dívka mluvila i o jeskyni, do které se s bratrem dostala. Právě jeskyně často symbolizuje vstup do jiné reality. Jiní badatelé se chytli přerodu zelené kůže na pleťovou barvu, což údajně znamená posun od smrti směrem k životu. Všimli si i fazolí. Středová dětská strava bývala založena právě na nich, a to z prostého důvodu, že byly dobře dostupné. Tento pokrm řada kultur také spojuje se smrtí i s novým zrozením. Jednoznačné vysvětlení, proč děti měly zelenou barvou kůže, ale stále chybí a i proto se záhadný jev stal inspirací pro některé spisovatele.
Foto: Shutterstock, zdroj: Wikipedia, historic-uk, ancient-origins
Nechápu, co je na zelené kůži divného.
U nás v rybníce je vodník taky zelený a nikomu to nepřijde divné.
Podle mne je to jen a pouze mýtus,který s mimozemštany némá nic společného!!!!!!!!!!