Kdo se už nějakou tu dobu věnuje vaření, zcela jistě narazil na otázku, jakým způsobem zahušťovat omáčky tak, aby získaly takovou konzistenci, jakou od nich požadujeme. V našich luzích a hájích je zvykem přidávat do nich mouku, kterou tam postupně vmícháváme a někdy jí může být opravdu velké množství. V západních zemích se od toho dávno upustilo a do moderní kuchyně by to dnes nemělo patřit ani v České republice.
Důvody proti mouce
Mouka se k zahuštění omáček používá velmi dlouhou dobu, a jak se říká, zvyk je železná košile. “Přináší to ale velké problémy, jako je třeba nevyvážená konzistence omáčky nebo tvorba nepříjemných hrudek,” říká šéfkuchař Michal, který pracuje v jedné z tradičních restaurací v Praze. “Navíc už to zkrátka není in z hlediska výživové hodnoty. Mouka v omáčce vytvoří skutečně hutný koktejl, navíc se spoustou sacharidů.“
Existují však alternativy, které se stále více prosazují. “Ideální je zkusit třeba brambory, respektive škrob, který obsahují. Omáčku zahustí velmi dobře a zajistí také příjemnou konzistenci,” říká šéfkuchař. “Smíchejte ho s malým množstvím studené vody a dejte tuto směs do vroucí omáčky. Rychle budete mít ideální konzistenci.” Alternativně je možné použít kukuřičný nebo tapiokový škrob.
Přidávejte zeleninu a redukujte
Omáčku však můžeme zahustit i mixem dobře zvolené zeleniny. “Vezměte si třeba celer, dýni, petržel nebo cuketu. Zeleninu orestujte, povařte v troše vývaru, čímž změkne a získá příjemnou chuť. Potom rozmixujte do hladkého pyré a máte základ pro zahuštění omáčky,” vysvětluje profesionální kuchař. “Za stálého míchání ho přidávejte do vařící omáčky, které vám bude postupně houstnout.“
Dobrou volbou je rovněž redukce omáčky, kdy vlastně vaříme omáčku při nízkých teplotách, dokud nedojde k jejímu plnému zhuštění. Tekutiny se pochopitelně postupně odpařují, což způsobuje to, že omáčka houstne. Takto lze elegantně získat potřebnou konzistenci i dostatečně říznou chuť omáčky.
Foto: Shutterstock
Co je správné?
To, co máte rádi!
Mnoho jídel se vaří v každém kraji jinak – na zahuštění pokrmů větší polovina světa na příklad užívá škrob.
nNení nutné nic zavrhovat jen proto, že JÁ to dělám jinak. (př. u nás se neužívala cibule: maso jedna ku jedné, jak popisují staré recepty a na zahuštění se užívaly k tomu “našetřené” chlebové kůrky.)
Podívejte se na boršč polský, ukrajinský a ruský – ale i petrohradský a moskevský, na tradiční jídla v severní a jižní Itálii a p….