Ačkoliv patří guláš původem do maďarské kuchyně, i v těch našich si našel nezastupitelné místo a dá se tak trochu říct, že jsme si ho jako Češi přivlastnili. Kdekdo dnes říká, že umí ten nejlepší guláš a je pravdou, že už to zdaleka není jen hospodská pochoutka. Stále častěji si ho lidé připravují i doma, například pro větší skupinu přátel.
Dobré maso je základ
A přestože by se mohlo zdát, že je guláš jednoduchým jídlem, aby opravdu chutnal, je potřeba dodržet několik věcí. Předně je potřeba zvolit kvalitní maso. Představa, že guláš snese všechno, je opravdu mylná a na dobrém mase to všechno stojí. Mělo by to být maso výrazné chuti, ideálně hovězí zadní kližka. “Tohle maso má šmak a sílu, jiné nikdy nepoužívám,” říká šéfkuchař Miroslav z jedné z tradičních českých restaurací. “Výhodou tohoto masa je to, že není tak prorostlé a zůstane vám velmi šťavnaté.“
Když už máte maso, potom je potřeba z něj odřezat šlachy a kosti, umýt ho, usušit a následně nakrájet na kousky, které by měly mít kolem tří centimetrů. Ty potom ochuťte solí a pepřem a následně nechtě na chvilku odležet.
“Pravý guláš připravujeme na sádle a ne na nějakém slunečnicovém nebo dokonce olivovém oleji,” pokračuje šéfkuchař. “Nikdy nezapomínejte ani na to, že je potřeba dát pozor na dobu smažení cibulky s kořením, jež tvoří základ guláše. Pokud je budete smažit moc dlouho, paprika v koření vám zhořkne. Měli byste ji dát do hrnce jen chvilku předtím, než na cibulku dáte maso.“
Jak správně zahustit
Základem každého dobrého guláše je spousta cibule. “Rozhodně jí nešetřete, na klidně dejte i půl kila,” má jasno šéfkuchař. S tím ostatně souvisí i problematika zahušťování. “Do guláše nikdy nedáváme věci jako mouka nebo chleba na zahuštění, to je hotová zhůvěřilost. Guláš se totiž nezahušťuje ničím dalším kromě dostatečného množství cibule, která se rozvaří a vytvoří potřebnou hmotu.“
Pravdou ale také je, že ale musíte přizpůsobit také množství vody. “Když už vám to nějak ujede, při nejhorším to dohustěte bramborou, která pustí škrob, což je pro guláš ideální konzistence. Dvacet minut před koncem vaření do guláše nastrouhejte bramboru na co možná nejjemnější způsob,” radí profesionální kuchař.
Foto: Shutterstock
Od toho vašeho šéf kuchaře…. pitomce bych nechtěl ani párek. Co to je za článek?