Vládní zmocněnec pro výzkum ve zdravotnictví Roman Prymula detailněji nastínil, jak to z jeho pohledu bude vypadat na podzim v souvislosti s epidemií nemoci Covid-19. Nenaplnily se optimistické scénáře a Česká republika se v létě koronaviru zbavit nedokázala, a tak je pravděpodobné, že nejpozději za pár měsíců čeká zemi opravdová druhá vlna. Už teď čísla nakažených postupně rostou, byť se situaci daří s přehledem zvládat, a to především díky nízkému počtu nemocných s vážným průběhem. Ale i to se na podzim nejspíš změní.
Zásadní bude testovací kapacita
Roman Prymula pro deník Právo potvrdil svá předchozí vyjádření a znovu uvedl, že největší problém spatřuje v souběhu chřipkové a koronavirové epidemie. “Řada lidí si bude myslet, že mají příznaky covidu, a budou se dožadovat testování,” uvedl Prymula. Také proto bude zcela zásadní navýšit testovací kapacitu. Právě ta je přitom dlouhodobě kamenem úrazu, protože se ji navzdory snahám nedaří navýšit dostatečně, a to ani v letním období.
Jistou nadějí jsou podle Prymuly nové testy, které už byly zaregistrovány ve Spojených státech amerických. “Nejsou sice tak přesné, ale v emergentní době je to obrovská výhoda otestovat všude tam, kde potřebujeme,“ řekl epidemiolog Roman Prymula. Pravdou ale je, že Česká republika nemá s jinými než PCR testy dobré zkušenosti. Například na začátku epidemie se objednaly statisíce rychlotestů z Číny a zdravotníci následně konstatovali, že jsou kvůli vysoké chybovosti v podstatě k ničemu. Podle Prymuly ale bude nutné, aby Češi dokázali otestovat všechny občany s klinickými příznaky, odhadem tedy třicet až padesát tisíc lidí denně.
Raději zůstat doma než zvyšovat riziko
Bývalý náměstek ministra zdravotnictví ale už zároveň hledá zadní vrátka, protože podle něj není jisté, zda se testovací kapacitu podaří navýšit podle představ. Pokud už by se totiž podařilo získat dostatek testů, budou nejspíše chybět laboranti, kteří by je vyhodnocovali. Řešením podle Romana Prymuly může být opět karanténa, která se tentokrát pravděpodobně dotkne mnohem většího procenta populace. “To je podle mě technicky jednoduchá věc, dovedu si představit velmi přísnou společenskou kontrolu; jakmile by někdo zakašlal, tak by ho hnali domů,” prohlásil vládní zmocněnec pro výzkum ve zdravotnictví a je docela možné, že se tímto dopustil dalšího ze svých památných výroků. Pravdou ale je, že dřívější prognózy mu docela vycházely. Podle Romana Prymuly se klidně může stát, že se v karanténě ocitne až deset procent populace České republiky.
Nejspíše se nevyhneme ani opětovnému nasazení roušek. Jejich nařízení už hygienici opatrně plánují a jasno by mělo být poměrně brzy. Podle Prymuly by ale zpočátku nemělo jít o plošná opatření, ale postupovat by se mělo dle situace v regionech. Nejprve se budou týkat zdravotnických provozů, městské hromadné dopravy či pečovatelských domů. Pak by se mohly rozšířit do obchodů a veřejných prostor jako jsou kina. Opakovat by už se ale neměla situace, kdy se muselo s rouškami i sportovat.
Vakcína za rok, možná dříve
Roman Prymula je také zkušeným vakcinologem, a tak se zájmem sleduje vývoj očkovacích látek proti koronaviru všude na světě. Podle něj je realistické, že by se v České republice mohlo s očkováním začít v polovině příštího roku. Může to ale být i dříve. “Někteří producenti, kteří chtějí být vpředu, v podstatě začali vyrábět, a pokud se ukáže, že tam není nějaký problém, tak se to okamžitě spustí.” Skeptický je však vůči první schválené vakcíně, ruskému Sputniku V. Podle něj není dostatečně otestovaná a s největší pravděpodobností neopustí hranice Ruska.
Foto: vlada.cz