Lidstvo pravděpodobně nebylo připraveno na obrovské změny, které se odehrály v oblasti komunikací. Stačilo v podstatě pár let a dlouho budované pořádky se kompletně změnily. Vždyť třeba pošta byla klíčovou institucí každé společnosti po dobu stovek let. Dnes už je ale v podstatě nadbytečná.
Je třeba přijít s omezeními
Po vzniku internetu a emailové komunikace už šlo všechno velmi rychle. Dnes si posíláme zprávy s lidmi z celého světa pomocí mobilních telefonů. Oslovovat potom můžeme velké množství lidí, což dříve dokázala pouze média, a to prostřednictvím sociálních sítí.
Lidé mají instantní přístup ke komunikaci a zábavě v kapse. V poslední době se ovšem začíná ukazovat, že si to vybírá svou daň. Pravděpodobně se přistoupí k regulaci sociálních sítí, které se vymkly kontrole. Nejspíše se ale teprve budeme dozvídat o tom, jaké všechny negativní důsledky tyto formy komunikace mají.
Asi všichni se již shodnou na tom, že to není nic moc pozitivního pro děti a mladistvé. Dnes se dávají mobily do rukou klidně i tříletým dětem, a od té doby už je prostě nepustí. Není tedy divu, že přicházejí nápady, jak by se něco takového mělo omezovat.
Teď se ve Velké Británii projednává návrh významné regulace mobilních telefonů. Ve hře je dokonce zákaz používání těchto zařízení lidem do 16 let. To se zdá být snad až příliš drakonické, ovšem navrhovatelé se odkazují na průkazné studie o tom, jak moc mobily mladistvým škodí.
Není to vůbec dobré
Do hry vstupuje celá řada faktorů. Jedním z těch nejvýznamnějších je to, že na mobilech tráví příliš mnoho času a nevěnují se potom například škole, ale ani reálným přátelům. Jak se navíc ukazuje, mobilní telefony se všemi vymoženostmi mají obrovsky negativní vliv na psychiku mladých lidí. Nehledě na to, že toto prostředí objevili i podvodníci a lidé, kteří chtějí zneužít něčí důvěry.
Tímto směrem už se ostatně v některých zemích postupuje. Třeba v Nizozemsku nebo Francii platí zákaz mobilních telefonů ve školách. To je věc, která by přicházela v úvahu i v České republice. Zkrátka není důvod, proč by žáci měli mít mobily i při vyučování nebo o přestávkách, kdy se mají bavit se spolužáky.
Minimálně školní prostředí je třeba vrátit do správných pořádků. “Jen ať to zavedou. Já bych byl ještě tvrdší. Zakázal bych prodej a používání mobilů lidem do 15 let,” říká Aleš z Prahy. “Je potřeba, aby se mladí vrátili do reality. Vždyť se potácí ulicemi jak těla bez duše.“
Foto: Shutterstock
A jak by ty děti zavolali svým rodičům, kdyby to náhodou nutně potřebovali, a byli v nouzi. Na to jste nepomysleli?? Telefon není jen na hraní, je to i komunikační přístroj s nejbližšíma a rodinou.. Zakazovat mobily dětem do 16 let mi přijde příliš přísné.. Náhodou by potřebovali pomoc, a bez mobilu by byly ztracený..
Nikol, právě jste si odpověděla –
“a bez mobilu by byly ztracený” . To je ten problém, oč tu běží – omezení mobilů pomůže obnovit schopnost samostatného uvažování a racionálního rozhodování dětí, aby už nebyly jen jako loutky dálkově ovládané svítící krabičkou. Co kdyby došlo ke kolapsu mobilních sítí, přírodní katastrofě, ozbrojenému konfliktu nebo blackoutu a mobily nebudou fungovat ? Vaše děti by asi umřeli hladem , dle vaší reakce si asi sami ani chleba nenamažou . A v naléhavých případech vždy stačilo zavolat do ředitelny, dítě informaci dostalo nebo přiběhlo k telefonu. Je to jen nový zlozvyk volat kvůli každé kravině.