Postup proti plynovým kotlům v některých zemích nabírá na obrátkách. Ostatně, už letos chtělo původně Německo zakázat jejich instalaci, ovšem potom odborníci promluvili v tom smyslu, že je to zatím neproveditelné. Něco podobného však teď chystají ve Velké Británii a myslí to zcela vážně.
Je to správný krok?
V této zemi vzniká plán, podle kterého by se od roku 2025 zakázaly plynové kotle, respektive jejich prodej a instalace. Jde to ale ještě podstatně dále. Má dojít i k zákazu různých hybridních systémů, které plyn doplňují o elektřinu nebo vodík.
Právě tyto hybridní technologie měly být cestou do budoucnosti, jak si zemní plyn alespoň do určité míry ponechat, jelikož jde o velmi stabilní a dostupný zdroj energie. Zejména od vodíku a jeho přimíchávání do zemního plynu si mnozí slibovali velké věci, a to dokonce i v České republice.
Jak se teď ale ukazuje, tato technologie zřejmě nemá budoucnost, jelikož některé studie naznačují, že by se finančně nevyplatila a nepřinesla by očekávané benefity. Navíc by šlo stejně jen o záležitost pro přechodnou fázi, takže se do ní nevyplatí investovat. Naopak, vše se má prý vsadit na tepelná čerpadla, jak informuje server The Guardian.
Staré domy v potížích
U nových domů by se tak ve Velké Británii už v roce 2025 nesměly využívat plynové kotle ani různé hybridní varianty. Jedinou cestou, jak zajistit vytápění domu, je tedy právě tepelné čerpadlo, které je dražší, ale zároveň úspornější nebo obyčejný elektrický kotel. Ten může odebírat více energie, avšak jde o poměrně levné řešení.
V případě novějších domů není tepelné čerpadlo skutečně špatným řešením, i když jeho majitelé v Česku teď řeší problém, že se jim výrazně zdražila elektřina v tarifu, který používají. Ovšem starší domy mají velký problém, protože v jejich případě je plynový kotel absolutně nejefektivnějším řešením. Tepelné čerpadlo je nemusí zvládnout ani vytopit, případně to bude poměrně drahé.
Foto: Shutterstock