Vakcína proti koronaviru už je podle všeho na cestě. Několik firem po celém světě je těsně před zahájením výroby a některé už ji podle dostupných informací dokonce zahájily, přestože jim chybí ještě jedno poslední razítko, jež ale s velkou pravděpodobností – vzhledem k poptávce po očkovací látce – dostanou.
Očkování musí podstoupit velká část populace
Jedna část problému spojeného s koronavirem tak bude dost možná již brzy vyřešena, přestože například do České republiky se větší množství vakcíny dostane zřejmě až příští rok. Objevuje se nicméně další komplikace, kterou není nic menšího než odpor velké části populace vůči očkování proti koronaviru. To je vlastně jen rozšířením celosvětového fenoménu ustupování od obecných a dosud prováděných očkování. Někteří lidé se totiž domnívají, že vakcinace způsobuje různé zdravotní problémy a nemoci, u dětí například autismus.
Podle několika odborných odhadů bude přitom nutné očkovat přibližně 80 % populace, aby bylo dosaženo stavu, který bychom mohli nazývat kolektivní imunitou. Jenže například ve Spojených státech amerických více než třetina obyvatel případné očkování podstoupit nechce. Bojí se totiž zdravotních rizik s ním spojených.
Tuto komplikaci teď řeší také v Austrálii, která je jednou z prvních zemí, jež si zajistila vakcínu pro většinu své populace od společnosti AstraZeneca, pro níž očkovací látku vyvíjí úspěšný tým v Oxfordu, který už ji má podle všeho hotovou. Jde o stejnou vakcínu, o které před časem hovořil také vládní zmocněnec pro vědu a výzkum ve zdravotnictví, Roman Prymula. Prohlásil o ní mimo jiné, že jedna dávka by měla stát přibližně sto korun, což je výrazně méně než se předpokládalo.
Volba má jasné důsledky
Každopádně Austrálie řeší problém, jak přimět své občany k tomu, aby se nechali očkovat. Podle lékaře Zaca Turnera bude třeba drtivou většinu populace přesvědčit o tom, že očkování je přínosné. Nebude to podle něj jednoduché, protože v zemí sílí hnutí takzvaných “anti-vaxxerů”, tedy odpůrců očkování.
“Musí vědět, že jejich volba má důsledky a anti-vaxxer by měl být schopný také důsledky nést, aby ochránil zbytek komunity,” uvedl Zac Turner pro server News.com.au. Podle něj by ti, kdo se nebudou chtít proti koronaviru nechat očkovat, neměli mít přístup do uzavřených veřejných míst, jako jsou obchody, restaurace, noční klub atd. Mělo by jim být také zakázáno cestovat. Jinak se podle Turnera nepodaří přesvědčit dostatečně velkou část populace, aby očkování podstoupila. Uvádí, že jde o podobný případ, jako když vláda zakázala neočkovaným dětem vstup do mateřských školek.
Pravdou ale je, že očkování proti koronaviru představuje přeci jen specifický případ. Zatímco jiné vakcíny se vyvíjejí dlouhé roky, klidně i dekádu, v případě očkování proti nemoci Covid-19 vlády umožnily urychlený vývoj bez dostatečného testování na lidech. Je pravděpodobné, že vedlejší efekty očkování budou větší než v případě jiných vakcín, které jsou velmi bezpečné. Odhaduje se, že až polovina očkovaných by mohla mít mírné vedlejší projevy.
Foto: Freepik