Možná už jste se nad tím také někdy zamýšleli. Když pracujete doma, je to sice považováno za výhodu, ovšem na druhé straně také musíte hradit veškeré náklady s prací spojené sami. Jde především o elektřinu, teplo, případně nejrůznější pomůcky, které k práci potřebujete.
Práce doma bude ještě příjemnější
Dříve se to příliš neřešilo, protože práce doma byla spíše výjimkou a velkým benefitem, který většina zaměstnavatelů nechtěla ve větší míře poskytovat. To se ale v minulých letech definitivně změnilo. A zdá se, že natrvalo. Některé firmy už dávají svým zaměstnancům zcela na výběr, zda chtějí docházet do kanceláří, nebo pracovat doma, takzvaně na home office.
Řada společností už se tomu ostatně přizpůsobuje a hledá v tom výhody pro své fungování. Nemusí totiž platit za rozměrné kanceláře, kde musí mít každý své pevné místo. Bohatě stačí mnohem menší prostory, kde se usadí ti, kdo zrovna do kanceláře potřebují přijít, například kvůli schůzce nebo něčemu jinému. A kromě jiného firmy šetří právě i na energiích a dalších aspektech, které jsou s pracovním místem spojeny.
Ministerstvo práce a sociálních věcí to proto začalo řešit a připravilo novelu zákoníku práce, která začne velmi brzy platit. Její součástí je i to, že zaměstnavatelé budou muset svým pracovníkům vyplácet peníze za to, že pracují ze své domácnosti.
Na co máte nárok?
Pravděpodobně bude existovat několik modelů, jak by to mohlo vypadat. Společnost a zaměstnanec se mohou dohodnout na uhrazení prokazatelných výdajů, což byl ale znamenalo poměrně složité vyúčtování. Proto už ministerstvo stanovilo takzvaný paušál, který bude zahrnovat poplatky za energie, vodu, kanalizaci či odvoz odpadů, a to přepočtené vždy na každou započatou hodinu, kterou strávíte prací doma. Tento paušál by měl aktuálně činit 4,60 koruny za hodinu, přičemž se počítá s jeho postupným navyšováním spolu s tím, jak se budou zvedat ceny.
Tento paušál je pouze jakýmsi minimem. Zaměstnavatelé a zaměstnanci si ho mohou po dohodě navýšit. Platí ale i to, že se obě strany mohou dohodnout na to, že kompenzace pracovníkovi nenáleží. Zde panují určité obavy z toho, aby toho firmy nezneužívaly a nenutily lidi do toho, aby jim to takto podepsaly.
Pakliže ale někdo pracuje na home office často, mohl by si platově polepšit, respektive může se těšit na to, že se mu konečně pokryjí náklady, které s touto prací má spojeny. Třeba za osmihodinovou práci po dobu pěti dnů vám bude náležet 180 korun. Pakliže byste tak pracovali doma celý měsíc, dostali byste zhruba tisícovku navíc.
Foto: Shutterstock