Zákazníkům, které nechala na holičkách společnost Bohemia Energy a další, teď přicházejí nové předpisy záloh na elektřinu a plyn. Po jejich otevření však následuje šok a myšlenka na to, zda se náhodou někde nestala chyba. Zejména v případě plynu nejsou výjimkou až sedminásobně vyšší platby, což ve spojení s již tak vysokými náklady za tuto komoditu, vytváří prakticky neřešitelnou situaci. Lidé nemají peníze na zaplacení takových záloh, protože jsou mnohdy i vyšší než jejich platy či důchody.
Zastropování záloh neznamená úlevu od plateb
Stát se snaží různými způsoby situaci řešit, ovšem zdá se, že zatím netrefil hřebíček na hlavičku. Jako první se odhodlal k tomu, že za listopad a prosinec zrušil DPH z energií. To je ale jakoby plivnul do plápolajícího ohně. Kromě toho, že postiženým domácnostem jejich problém vyřešit nepomohl, navíc ještě přijde o miliardy z DPH od lidí, kteří aktuálně žádným způsobem zasaženi nejsou, protože mají ceny energií zafixované.
Teď jsou tedy velkým problémem zálohy, které jsou jen obtížně uhraditelné. Stát je tedy chce zastropovat, což pravděpodobně skutečně ve spolupráci s Energetickým regulačním úřadem učiní. Podle všeho stačí změnit vyhlášku.
Jenže, co to vlastně znamená? Strop bude stanoven skutečně pouze na zálohy, nikoliv vlastní platby za odebranou elektřinu a plyn. Dnes tak sice domácnosti nebudou muset platit tolik, ovšem jen proto, že zaplatí zálohu, která neodpovídá skutečné ceně za jejich odběr. Tu ale nakonec stejně budou muset uhradit, a to ve chvíli, kdy jim přijde konečné vyúčtování.
Nutná je reálná pomoc
Aktuálně jde především o zálohy pro dodavatele poslední instance, které jsou skutečně vysoké. Zároveň však slouží jako motivace k tomu, aby je klienti rychle opustili a našli si alespoň o něco přijatelnějšího standardního dodavatele. Pokud se ale zálohy zastropují, nejenže se problém odsune a naakumuluje, navíc ještě mnozí méně finančně gramotní jedince ztratí motivaci k rychlému jednání a vydrží u DPI třeba celého půl roku, což je nejdelší možná lhůta. Na konci dostanou fakturu, ze které se jim odečtou zastropované zálohy a zbyde obří nedoplatek.
Bohužel se jeví stále více nevyhnutelné, že problémy části domácností nakonec zaplatí všichni daňoví poplatníci. Zkrátka proto, že situace je pro velkou část domácností bezvýchodná, a pokud by nedostaly reálnou pomoc v nějaké formě dávek, propadnou se do chudoby, dluhů a exekucí.
Foto: Shutterstock
Je třeba se zamyslet JAK JE MOŽNÉ, ŽE CENY ENERGIÍ VZROSTLY … NÁSOBNĚ ZE DNE NA DEN, aniž by se stala nějaká celosvětová válečná či přírodní katastrofa. ,, Včera” bylo vše v normálu, NIC co by mohlo zdůvodnit lichvářské zdražení elektřiny a plynu se nestalo, a přesto miliardáři zdražili. Podivné, VELMI PODIVNÉ. Mají snad málo na vesmírnou turistiku? Asi tak nějak.
Nevzrostly ze dne na den. Svižně rostly už od léta, akorát se o tom moc nemluvilo. Současný výkyv je navíc krátkodobý, od poloviny listopadu půjdou ceny na burze dolů, což se ovšem v cenících v ČR nepromítne. Tam zůstanou ceny vysoké. Profitovat z poklesu budou jen ti, kteří mají uzavřené spotové tarify.
nižší zálohy určitě pomůžou a skutečná spotřeba, myslím si že se dá ušetřit a hlídat si spotřebu, tak aby vás nezrujnovala, přinejhorším vypněte plyn a běžte si lehnout s kovidem do nemocnice nebo jedte na dovolenou a vratte se až najaře.
Problém je v tom, že ceny energií nevzrostly tolik, jak se nám snaží ti svinští energošmejdi z ČEZu a spol. vnutit. Plyn se prodává na burze za 67,- EUR/MWh, což je nějakých 1700,- a po 8. listopadu patrně spadne pod 50 EUR. Průměrná spotřeba staršího RD je 20-30MWh ročně, v současnosti tedy nějakých 35-55.000,- vč. poplatků. To odpovídá nějakým 3-5.000,- měsíčně. Zastropování záloh problém samozřejmě řeší, protože DPI chtějí naprosto absurdní ceny a vůbec nepředpokládají to, že lidé třeba sníží svou spotřebu na 1/3 oproti loňsku a tudíž zaplatí za energie jen zlomek. Pokud klienti BE a dalších přejdou na SPOTové ceny, lze nyní předpokládat, že oproti absurdním ceníkovým cenám a zcela neopodstatněnému zdražení výrazně ušetří. Burzovní ceny poletí dolů, a to výrazně, pokud Rusko dodrží co slíbilo. Nenechte se napálit a neupisujte se k fixům za současné ceny, je to blbost.
Předpokládám, že zase vzniknou dva tábory. Jeden bude vroucně vzpomínat na socialismus a druhý hájit svobodu podnikání. Nikoho zase nenapadne, že do obchodu spekulace nepatří. Proč? Protože na rozdíl od karet je to jednostranný hazard, ve kterém zákazník nemá žádnou šanci. Stát tu (doufejme, že to tak je) chtěl rozšířit konkurenci. A nyní je trestán zákazník, protože tu kdosi nezvládl marketing. No a zase to nikomu oči neotevře.
Toto je uměle vyvolané EU. Jedná se o zelené šílenství aby si lidé postupně zvykaly na ekologické nesmysly co se narodí v churavych moscich představitelů diktatury EU.