
Mohlo by se zdát, že úlohou státu je co možná nejvíce zjednodušit život svým občanům. Jistě, každý chápe, že se musí vybírat nějaké daně, za které se platí chod veřejných institucí a staví se za ně infrastruktura.
Kdo to vymyslel?
Mnohem větším problémem je to, že se roztrhl pytel se zcela zbytečnými poplatky, které se vztahují za všechno možné. Za jejich výběr se přitom obvykle vůbec nic nepořídí, jen prostě vyletí komínem. Jedním z příkladů je třeba poplatek za Českou televizi.
Teď se však v tomto ohledu chystá mnohem větší rána, nad kterou zůstává rozum stát. Lidem v České republice totiž od roku 2027 dramatickým způsobem zdraží topení, a to pouze proto, že někdo v Evropské unii si řekl, že by bylo fajn, aby i obyčejní lidé platili emisní povolenky.
Tento systém je už mnoho let zpochybňován, a to tyto povolenky platí jen průmyslové podniky. Přesto jde o jeden z důvodů, proč jsme tu před pár lety měli tak drahé energie. Podle odborníků jde navíc o úplnou zbytečnost, se kterou se jen spekuluje.
A teď by to mělo platit i pro domácnosti, a to se zdůvodněním, že i ony přeci využívají fosilní paliva pro vytápění, což je prý špatně. A tak mají prostě platit, nebo si zařídit jiný systém vytápění, což je ale v mnoha případech velmi drahé.

Prostě to prosadili
Třeba lidé s kotlem na uhlí si ročně budou muset připlatit kolem 10 tisíc korun. V případě plynového kotle to vychází na nějakých 5 tisíc korun. Aby toho nebylo málo, ze stejného důvodu zdraží také pohonné hmoty u čerpacích stanic.
“Já nevěřím vlastním očím. Pokud se takový nesmysl v Česku opravdu zavede, je to úplný konec. To si nikdo neuvědomuje, jak moc je to na hlavu postavené. A dělat to v dnešní době, kdy tu máme mnohem větší problémy, které přitom nikdo neřeší,” rozčiluje se pan Pavel z Ostravy.
Čtěte také: Past za 250 tisíc korun. Řada domácností se při vyúčtování energií nedoplatí
Nic přitom nenasvědčuje tomu, že by se tento odvážný plán měl revidovat. Podařilo se ho totiž již oficiálně prosadit, a teď se jen čeká na implementaci jednotlivými státy, která je povinná. To se vztahuje i na Českou republiku.
Foto: Shutterstock