Příjemně vytopená domácnost poskytuje pocit bezpečí, o tom žádná. Ale ve způsobech, jak toho dosáhnout, lze udělat až překvapivě velké množství chyb. Při současných cenách tepla to přitom není zanedbatelné. Malé drobnosti vás každou topnou sezónu mohou stát tisíce korun, které jsou vynaložené zbytečně.
Přetopeno v každém pokoji
Máloco je tak subjektivního jako právě ideálně teplota v místnosti. Nejen na pracovišti, ale i v domácnosti se o té správné teplotě vedou časté diskuze. Někdo je rád ve velkém teple, jiný zase potřebuje trochu chládek. Jedno je ale jisté: v každém pokoji nemusíte mít stejnou teplotu. Obzvlášť když každý jeden stupeň Celsia, dokáže v průměru ušetřit šest procent výdajů za teplo ročně.
- V obývacím pokoji, pracovně a dětském pokoji se doporučuje topit na 21 °C. Naopak v ložnici je zbytečné dosahovat takových teplot, ba právě naopak – pro kvalitu spánku je to kontraproduktivní. Spát bychom měli v místnosti vytopené na 18 °C.
- Ani v kuchyni není třeba otáčet kohoutky u topení na pětku. Stačí se udržovat teplotu 20 °C. Zbytek nechte na kuchyňských spotřebičích, které v aktivním režimu produkují značné množství tepla.
- Naopak v koupelně by nízká teplota mohla způsobit problémy s vlhkostí a plísněmi. Teplotu zde proto raději zvyšte na nějakých 23 až 24 °C.
- Předsíň, chodba nebo schodiště nejsou místy, kde byste trávili mnoho času a navíc zde nesedíte. Nehrozí tedy pocit chladu. Proto zde stačí udržovat teplotu na 15 °C.
Zavzdušněné radiátory
Zavzdušnění radiátorů je dobře známý problém, přesto odborníky na topení neustále překvapuje, v jak velkém počtu domácností je nacházejí. Pokud necháte topit radiátor, ve kterém je vzduch, můžete si být jisti tím, že potřebuje více energie.
To, že je radiátor zavzdušněný, zjistíte jednoduše. Pusťte ho na plný výkon. Po půlhodině by měl být po celé ploše horký. Pokud na něm najdete vlažná nebo dokonce studená místa, znamená to, že do nich pronikl vzduch. Radiátor je pak třeba odvzdušnit, což není nic složitého.
Pootevřená okna po celý den
Řada lidí má kdovíproč ve zvyku nechávat neustále otevřená okna na mikroventilaci. Mají zřejmě pocit, že tak zase tolik nevětrají, ale zároveň mají v bytě čerstvý vzduch. Není to tak docela pravda. Pokud necháváte takto pootevřená okna na podzim a v zimě, jediné, čeho docílíte, jsou vyšší účty za teplo.
Mnohem efektivnějším způsobem je krátké a intenzivní větrání, například po dobu pěti až deseti minut, které stačí zopakovat třikrát denně. Okna otevřete dokořán, aby vznikl průvan alespoň mezi dvěma místnostmi. Dojde k výměně a zvlhčení vzduchu. Zároveň nevychladnou stěny ani nábytek a v bytě se tak udrží teplo, které je zde dlouhodobě akumulované.
Radiátory na plný výkon
Jste toho názoru, že radiátor dobře topí pouze tehdy, když je celý horký? Možná překvapivě tomu tak není, a pokud máte termoregulační hlavice nastaveny všude na pětku, je to plýtvání penězi za plyn či elektřinu. Příliš vysoká teplota topení totiž způsobuje rychlejší proudění vzduchu. Navíc v rychle přetopené místnosti se hůře dýchá a pálí či slzí oči. V případě, že otevřete okno, o toto rychlé teplo okamžitě přijdete. Mnohem komfortnější a ekonomičtější jsou střední hodnoty topení, někde na stupních dva nebo tři.
Zatarasené radiátory
Radiátory coby hlavní zdroje tepla dokáží svou primární funkci plnit pouze tehdy, pokud jim v cestě nestojí překážky. Pakliže před ně postavíte nejrůznější kusy nábytku, připravujete se o jejich efekt. Typicky jde o sedací soupravu nebo komodu, ale také dlouhé závěsy. Překážky zabraňují rovnoměrnému vyzařování tepla a jeho část rovnou pohlcují. Příliš dobrým nápadem není ani sušení prádla na radiátorech. Kromě znatelně vyšších nákladů na topení to způsobuje vlhkost a tvorbu plísní. Lepší volbou je proto využití sušičky na prádlo. S výběrem vhodného modelu vám může pomoci test nejlepších sušiček prádla.
Úplné vypínání topení
Velmi častou chybou je úplné vypnutí topení či radiátorů při odchodu z domu, případně při odjezdu na dovolenou. Mnoho lidí má nastaven termostat takovým způsobem, že kotel sepne až krátce předtím, než dorazí z práce domů. Na podzim a v zimě však teplota v bytě či domě rychle klesá. Následná nutnost ji nárazově zvýšit o několik stupňů stojí značné množství energie, kterou každý den zaplatíte navíc oproti tomu, kdybyste radiátory nechali alespoň zlehka běžet.
Špatně zvolený kotel
Velkých úspor na účtech za topení se ve většině domácností dosáhnout výměnou kotle, který je velmi často špatně dimenzován pro ten který prostor, případně je příliš starý. Na jednu stranu můžete mít dobrý pocit z toho, že váš dvacet let starý kotel stále hezky slouží, ale dnešní technologie už je jinde. Každý rok tak zbytečně platíte desítky procent za teplo navíc. Pokud si to spočítáte, zjistíte, že nový kotel se může splatit za několik málo let.
Otázku kotle je zapotřebí zvážit také tehdy, pokud jste v poslední době měnili okna nebo zateplovali dům. Starý kotel může být potom zbytečně předimenzovaný. Navzdory snížení energetické náročnosti domu tak nedosáhnete předpokládané úspory.
Foto: Freepik