Guvernér České národní banky Jiří Rusnok se dosud k politickým rozhodnutím vlády obvykle nevyjadřoval, a když už, pak volil velmi diplomatická slova. Poslední rozhodnutí koalice stran ANO a ČSSD ho ale už chladným nenechala. Zkritizoval zejména zrušení superhrubé mzdy, respektive související zachování 15% daňové sazby pro drtivou většinu zaměstnanců. Podle něj nejde o nic jiného než o hazard s veřejnými financemi.
Obrovský propad rozpočtu každý rok
“Rozdat 74 miliard v době, kdy víme, že naše rozpočty jsou a budou napjaté, je docela hazard,” uvedl Jiří Rusnok v pořadu Otázky Václava Moravce. Poukázal na to, že na rozdíl od rouškovného nejde jen tak o nějaký jednorázový výdaj, ale každoroční propad veřejných příjmů. “Jsou to zbytečně vyhozené desítky miliard korun. Do nekonečně budeme mít deficit 100 miliard korun.”
Rusnok není vůbec přesvědčen o tom, že by efektivní snížení daně z příjmu a tím navýšení čistých mezd vedlo k většímu utrácení domácností. Právě podporou spotřeby, jedné z nejvýznamnějších složek ekonomiky, vláda svůj krok ospravedlňovala. “Velká část lidí ty peníze spíše uspoří, což ekonomiku nenakopne,” uvedl guvernér ČNB.
Podle Jiřího Rusnoka není zrušení superhrubé mzdy v českých podmínkách ani příliš logické. Daň z příjmů je totiž už tak nízká a měla by se spíše zvyšovat než snižovat. “To je napořád. To už nikdo nezmění. Vždyť se tu každý předhání, jak budeme daně jenom snižovat. V zemi, ve které už se skoro žádné daně z příjmů neplatí. Pak se divíme, že na něco nemáme,” nebral si servítky Rusnok. Podle něj jsou tu jiní kandidáti na snižování, zejména potom sociální pojištění.
Rouškovné s otazníkem
“Problém není sazba daně z příjmu, za námi už je jen Rumunsko s desetiprocentní sazbou daně, problém se jmenuje pojistné na důchodové zabezpečení, které máme 28 procent, přitom průměr zemí OECD je zhruba 18,5 procenta,” podpořila Rusnoka v debatě Danuše Nerudová, rektorka Mendelovy univerzity a členka nezávislé odborné platformy KoroNERV-20.
Experti zkritizovali také rozhodnutí vlády rozdat důchodcům jednorázově pět tisíc korun. Tady však byl Jiří Rusnok přeci jen smířlivější, protože nepůjde o trvalé narušení veřejných rozpočtů, byť ekonomický smysl v takovém opatření příliš neshledává. “Makroekonomická užitečnost toho je s otazníkem. Mě na tom těší ta jednorázovost, protože to mohlo být ještě mnohem horší,” řekl guvernér ČNB.
Foto: ČNB