Bioložka Soňa Peková se v první vlně koronavirové epidemie, která probíhala zjara tohoto roku, stala mediální hvězdou. Zaujala především ostrými a konkrétními výroky jak o samotné nemoci Covid-19, tak o tom, jak se epidemie politicky a společensky řeší. Mezi její nejznámější výroky patří ten o laboratorním původu viru nebo ten o rychlém vymizení viru do Vánoc. Zařadila se tak mezi ty, kdo nemoc bagatelizují ještě předtím, než se z toho stala masová záležitost, která naposledy vybublala v podobě otevřeného dopisu lékařů, v němž vyzývají vládu, aby zastavila restriktivní opatření.
Koronavirus jsme si navezli zpět
Po Pekové se však následně slehla zem, protože se nezdálo, že by její předpovědi nějak zvlášť vycházely. Naopak začala být osočována z šíření dezinformací a propagaci pavědy, za což možná od spolku Sisyfos dostane ocenění Bludný balvan.
Teď se však Peková vrací. Na besedě Hovory X pořádané časopisem Reflex zopakovala své výroky. Stojí si za tím, že koronavirus do Vánoc v podstatě zmizí. Současný nárůst počtu případů, a to jak zjištěných, tak hospitalizovaných, nevidí bioložka jako žádný velký problém. “O nějaké druhé vlně epidemie bych vůbec nemluvila, možná bych mluvila o druhé vlně hrůzy, která se pouští na obyvatele,“ uvedla Peková.
Podle ní za nárůstem počtu nakažených mohou cesty do zahraničí, kdy jsme si nákazu zavlekli zpět. “Postupně začalo opadat to šílenství. Ke konci května a v červnu jsme úplně přestali vídat pozitivní pacienty. Tak jsme si mysleli, že jsme z toho úplně venku. Lidé potom byli rozradostnění, takže se rozcestovali do všech koutů světa a jako mravenci do mraveniště natahali ty otrávené kousky. Prostě ten virus zase přivezli zpět,” řekla Peková. Přiznala však, že nepočítala s tím, že by si Češi natáhli virus zpět v takové míře.
Epidemie skončí spolu s testováním
Soňa Peková je nadále ve svých názorech velmi radikální. Doporučuje tak skončit s testováním. Tím by podle ní epidemie okamžitě skončila. Zopakovala také svůj dlouhodobý názor o mutování viru. To povede k jeho postupnému oslabování a nakonec i zmizení. Koronavirus prý mutuje velmi rychle, což pro něj není dobré. “Na tu svojí rychlost nakonec viry dojedou a zahubí se. Viděli jsme to na příkladu SARS a MERS.”
Peková tak odporuje dnes už všeobecně rozšířenému názoru, že tento typ koronaviru už s námi zůstane natrvalo, podobně jako chřipka.
Foto: archiv S. Pekové