Na jedné straně stojí tvrzení odborníků, kteří nezpochybňují bezpečnost vakcín proti koronaviru, které jsou těsně před schválením Evropskou lékovou agenturou, na straně druhé však stále přetrvávají určité obavy z toho, že by se přeci jen mohly objevit vedlejší účinky vakcín, které vznikly v nebývale rychlém tempu. Ostatně, v minulých dnech vyšlo najevo, že ve Velké Británii, kde už očkování probíhá, mělo několik lidí silnou alergickou reakci. V Austrálii zase přišli na to, že zatím neschválená vakcína produkuje v těle očkovaných protilátky proti HIV.
Četnost vedlejších účinků je oproti jiným vakcínám extrémní
Určité vedlejší účinky se objevují u každého očkování. Obvykle jde o poměrně bagatelní jevy, jako je bolest hlavy, nevolnost nebo citlivost v místě vpichu. “Četnost výskytu u nového očkování je extrémně vyšší, než jakou známe z jiného běžného očkování. Je ale nutné brát v potaz, že z prvních dvou fází klinického testování jsou informace o malém souboru – a ten může být zavádějící,” uvedl vakcinolog Petráš pro Lidovky.cz
Evropské centrum pro prevenci a kontrolu nemocí, jehož je Petráš členem, chce proto předejít možným problémům, které by mohly vyvstat s chystaným masivním očkováním lékařů a zdravotních sester. Ti mají očkování dostat jako první, protože s pacienty s koronavirem pracují v první linii. Podle Marka Petráše bude třeba zvolit opatrný postup, aby náhodou – kvůli vedlejším účinkům – nedošlo k ochromení už tak velmi zatíženého systému.
Evropští odborníci proto navrhují, aby se zdravotníci očkovali postupně, nikoliv najednou. Kdyby se u jedné skupiny náhodou objevily vedlejší příznaky, nedošlo by k paralýze systému.
Vakcíny jsou velmi účinné
Zatímco určité pochybnosti o bezproblémovosti vakcín přetrvávají, slibně se jeví účinnost jednotlivých vakcí, která podle všeho dosahuje až devadesáti procent. Celých devět lidí z deseti je po podané vakcíně proto chráněných.
Vakcinolog Marek Petráš krotí obavy z toho, že by snad vakcíny byly méně bezpečné kvůli jejich rychlému vývoji. Došlo totiž především k urychlení klinických testů a schvalovacích procedur. “Znamená, že na posouzení máte kratší dobu, ale předpokládám, že aby se to kompenzovalo, bude přizváno víc posuzovatelů. Výhoda většího počtu lidí je, že někdo si může povšimnout detailu, kterého si jiný nevšiml,” uvedl Petráš.
Foto: Freepik