Spánek je jedním z nejdůležitějších procesů, které naše tělo dennodenně vyžaduje. Právě s jeho pomocí dokážeme správně regenerovat tělo i mysl. V dnešní době bohužel velká spousta lidí trpí nespavostí. Na vině jsou nejčastěji stres, obrazovky telefonů, nevhodná strava, nedostatek pohybu i špatná spánková hygiena. Jak spát lépe?
Vytvořte si ideální podmínky
Nejdříve se podíváme na základní spánkovou hygienu, kterou bohužel většina lidí nedodržuje.
- Minimálně hodinu před usínáním vypněte všechny obrazovky. Modré světlo z telefonů, televizí a tabletů totiž narušuje přirozený rytmus unaveného mozku a zapříčiňuje vyplavování nežádoucích neurotransmiterů. Raději si přečtěte knihu, zameditujte si, případně si poslechněte audioknihu.
- Minimálně tři hodiny před usínáním nic nejezte (pokud je to možné) a snažte se nepít kávu ani jiné povzbuzující nápoje alespoň šest hodin před usnutím. Ačkoliv po šesti hodinách již necítíte účinky kofeinu, i přesto stále působí na mozek.
- Ideální teplota v místnosti by se měla pohybovat okolo 15–18 stupňů Celsia. Rozhodně bychom se tak měli vyhnout přetápění. A nezapomenout správně větrat!
- Nemáte v ložnici dostatečnou tmu (například vám do oken svítí lampy z ulice)? Pak si určitě pořiďte kvalitní závěsy, ideálně ty zatemňovací.
Máte problémy s usínáním i při dodržování výše zmíněných bodů? Můžete vyzkoušet různé techniky nácviku usínání – najdete je v článku zde.
Bylinky pro lepší usínání
Některým nespavcům mohou pomoci i bylinky. V tomto ohledu je dobré vytvořit si jakýsi rituál, na který si mozek zvykne.
Vyzkoušejte třeba bylinkové čaje na usínání. Vybírejte takové, které obsahují ibišek, meduňku, heřmánek, mátu, kozlík nebo vlčí mák.
Nemáte rádi čaje? Pak vyzkoušejte přírodní doplňky stravy z bylin (volně dostupné bez předpisu) ve formě kapslí. Vybírejte si však pouze takové, které neobsahují nepřirozené přídatné látky.
Pokud problémy se spánkem přetrvávají delší dobu a nedaří se vám je vyřešit úpravou režimu nebo pomocí přírodních doplňků, neváhejte a navštivte lékaře.