Ministr vnitra Jan Hamáček se rád staví do role rázného a přičinlivého politika. Co na tom, že jím podle svého okolí není a pouze plní přání premiéra Andreje Babiše, jak nedávno prozradil jeho stranický kolega, hejtman Martin Netolický.
Dříve byl Hamáček za svá jasná slova oceňován. Jako když na jaře varoval lidi, aby se ve velkém nestýkali, protože by svým rizikovým chováním také mohli někoho zabít. Následně však už jen dokola opakoval, že je nutné prodloužit nouzový stav, protože se bez něj neobejdeme. Vláda, jíž je vicepremiérem, si však nedokázala poradit ani v tomto nouzovém stavu. Nejnovější zjištění navíc nahrávají spíše té verzi, že politici s Hamáčkem v čele chtěli nouzový stav, aby mohli nerušeně nakupovat předražené zdravotnické pomůcky v Číně.
Teď se vláda rozhodla, že Čechům nařídí nosit respirátory namísto dosud postačujících látkových roušek. Pravda, zbavila je DPH, jenže vzhledem k jejich nedostatku, který způsobila obrovská poptávka, tyto respirátory rychle zdražují. Pokud by je navíc lidé měli nosit tak, jak je to správné, museli by si na každý den koupit nový. Pro běžnou rodinu jde o nemalý výdaj, který dosahuje tisícových částek. A to v době, kdy mají mnozí hluboko do kapsy, protože přišli o svůj příjem.
Přesto Hamáček na tiskové konferenci, kde vláda toto nařízení oznamovala, vytáhl opět svá rázná slova a varoval lidi, aby respirátory nepoužívali opakovaně a nesnažili se tak opatření obcházet. “Pokud někdo bude nosit respirátor týden, tak mu bude smrdět. A riskuje, že dostane koronavirus a bude stát v přeplněných sanitkách před přeplněnými JIPkami. Je na něm, jestli investuje 10 korun denně do respirátoru, nebo bude dýchat zkažený vzduch, vsadí si do rulety, že se stane klientem přeplněného českého zdravotnictví,” uvedl vicepremiér jakoby snad za přeplněné nemocnice mohli sami lidé a ne vláda. “Nemůžu vyloučit, že bude někdo, kdo bude šetřit, ale takovéto šetření vede na jednotky intenzivní péče, potažmo do krematoria.“
Jeho varování zřejmě třeba takovým samoživitelkám příliš nepomůže, obzvlášť když respirátory za desetikorunu už jsou dávno pryč. Naopak kdyby ministerstvo vnitra nakupovalo zdravotnické pomůcky s rozumem, nemuselo za ně vyházet zbytečně miliardy a zbyly by peníze na zásobení obyvatelstva, případně alespoň finančně slabších skupin.
Foto: Úřad vlády ČR