Tlukot srdce se týká i naší Země. Puls, který naše Země vydává každých 26 vteřin, vědci zaznamenali poprvé před šedesáti lety. Dosud ale naznají původ zvuků.
Srdeční tlukot Země poprvé popsal v roce 1962 vědec John Oliver z Lamont z Dohertyho geologické observatoře na Kolumbijské univerzitě. Ten zaznamenal tajemný zvuk vycházející z jižní nebo rovníkové části Atlantického oceánu, který na severní polokouli sílí během letních měsíců. V roce 1980 geolog Gary Holcomb z agentury U.S. Geological Survey zjistil, že pulz nabírá na intenzitě i během bouří. V roce 2020 se tímto neprobádaným fenoménem začali zabývat další výzkumníci.
Analýza tlukotu srce
Vědci Mike Ritzwoller a Nikolai Shapiro z Coloradské univerzity analyzovali křivku zvuku z mnoha úhlů a snažili se zachytit zdroj. Podařilo se jim ho lokalizovat v Guinejském zálivu u západního pobřeží Afriky. Publikovali ve studii v roce 2006, ale nepodařilo se jim vysvětlit, co záhadný srdeční pulz způsobuje a zůstal záhadou.
Teorie záhadného pulzu a signálu
Teorie z roku 2011 tvrdí, že zvuk způsobují vlny. Postgraduální student z Washingtonské univerzity Garrett Euler určil, že zvuk pochází z výběžku v Guinejském zálivu Bonny a vyslovil domněnku, že vlny narážejí na kontinentální šelf, seismicky deformují oceánské dno a vyvolávají pulz. Vědec Jing-ťie Sia z Ústavu geodézie a geofyziky v čínském Wu-chanu zase prosazuje hypotézu, že je původcem zvuku sopečná aktivita na Ostrově Svatého Tomáše.
Otázky bez odpovědi
Ani jedna teorie nevysvětluje, proč se signál objevuje jen na jednom specifickém místě a ne v dalších lokacích se seismickou aktivitou. Tajemný pulz ale není pro seismology prioritou, proto asi záhada nebude hned tak objasněna. Na zásadní vysvětlení příčiny tohoto jevu se čeká. Na Zemi existují mnohem závažnější problémy ke zkoumání, ale i jiné zajímavé fenomény, které pro nás zůstávají i nadále tajemstvím. Třeba je objasnit některá z příštích generací nadějných studentů.
Foto: Shutterstock