Důchody se každý rok nezvyšují pouze procentuálně. V poslední době se na něj vláda velmi výrazně zaměřila, a tak se mohli loni důchodci těšit třeba z rouškovného a letos zase z fixního příplatku nad valorizaci důchodů. Už od roku 2023 má přitom začít platit velká důchodová novinka, kterou poslanci prosadili teprve před pár měsíci. Jde o takzvané výchovné, tedy příspěvek ve výši 500 Kč za každé vychované dítě.
Nárok na tento příspěvek startuje s důchodem za leden 2023. Mohou o něj požádat všichni důchodci, kteří splní dané podmínky, a to i ti, kteří šli do předčasného důchodu. Podmínkou je nástup do důchodu do konce roku 2022 a zároveň alespoň jedno vychované dítě.
Kdo má na výchovné nárok?
Přestože dítě obvykle vychovávají oba rodiče, nárok na výchovné má pouze jeden z nich. Předpokládá se, že v drtivé většině případů půjde o ženy. Myšlenka příspěvku je taková, že má suplovat výpadek příjmů, z nichž se důchod vypočítává, v důsledku péče o dítě. V zákonné úpravě je to potom formulováno tak, že nárok má osoba, která “o dítě pečovala v největším rozsahu”. Není však vyloučeno, aby příspěvek dostával otec, pokud se o dítě většinově staral právě on. Tato praxe nabude důležitosti v budoucnu. Zatímco současní důchodci ještě žili spíše ve tradičním rodinném modelu, dnešní rodiče už mají péči o děti rozdělenou mnohem variabilněji.
Předpokládá se, že většina rodičů se na tom, kdo má příspěvek pobírat, shodne. V takovém případě stačí, když ten, kdo má příspěvek čerpat, předloží čestné prohlášení o tom, že o dítě pečoval právě on. Pakliže by se pár shodnout nedokázal, bude úřad zkoumat, kdo měl na péči největší podíl. V tomto zkoumání bude vycházet zejména z dostupných dat, jako jsou informace o předchozím zaměstnání, místě bydliště či čerpání rodičovské dovolené. Na základě těchto dat by mělo být možné zjistit, kdo z páru věnoval dítěti větší péči.
Sporný však může být případ, kdy matka dítěte, která o něj největší měrou pečovala, zemřela. V takovém případě automaticky nevzniká na tento příspěvek nárok otce. Ve skutečnosti ale může podat čestné prohlášení je otázkou, nakolik bude úřad jeho pravdivost zkoumat.
Novela zákona nicméně nepočítá s případem, kdy by otec převzal příspěvek po matce, která už ho nějakou dobu čerpala a následně zemřela. Nárok na takový příspěvek zaniká spolu s jejím důchodem.
Jak o výchovné zažádat?
Příspěvek bude automaticky vypočten a připočítán k důchodu ženám, kterým byl odchod do důchodu stanoven s ohledem na počet vychovaných dětí. Tedy těm ženám, které mohou odejít do důchodu dříve, protože měly děti.
Ostatní potom musí vyplnit žádost o příspěvek. Sociální správa začne tyto žádosti přijímat počínaje zářím 2022. Lidé, kteří odešli nebo odejdou do penze před koncem roku 2023, mohou o příspěvek žádat až do konce roku 2024. Ale pozor, na pozdější žádosti už nebude brán zřetel. Pokud tak člověk o příspěvek nepožádá včas, nárok na něj mu zanikne.
Výchovné ve výši 500 Kč za každé dítě se připočte k procentní výměře starobního důchodu. To znamená, že se z něj pak dále bude vypočítávat pravidelná valorizace i mimořádné navýšení důchodů. V dalších letech tak lze počítat s tím, že se příspěvek bude navyšovat.
Výchova dítěte
Určité kontroverze vyvolala skutečnost, že nárok na příspěvek mají lidé bez ohledu na to, jakým způsobem své dítě vychovali. Nezáleží na tom, zda například absentovalo ve škole, spáchalo trestný čin nebo se jinak vymykalo představě o správném vychování.
Nárok na příspěvek však zaniká tehdy, kdy se rodič vůči dítěte dopustí úmyslného trestného činu proti životu a zdraví, svobodě a právům na ochranu osobnosti, lidské důstojnosti v sexuální oblasti nebo proti rodině a dětem podle trestního zákoníku. V praxi tak nebudou moci výchovné pobírat lidé, kteří své děti například sexuálně zneužívali.
Podmínky výchovy dítěte
Pokud jde o samotné podmínky toho, co znamená výchova dítěte, budou zohledňovány především tři body v zákoně o důchodovém pojištění.
- Podmínka výchovy dítěte je u žadatele o příspěvek splněna, jestliže jeho osobní péče o dítě ve věku do dosažení zletilosti trvala aspoň deset let.
- Pokud se ujal(a) výchovy dítěte po dosažení osmého roku jeho věku, je podmínka výchovy splněna, jestliže osobně pečoval(a) o dítě ve věku do dosažení zletilosti aspoň po dobu pěti roků. To neplatí, jestliže o něj před dosažením zletilosti přestal(a) pečovat.
- Pokud dítě zemřelo po dosažení pěti let věku, stačí osobní péče od jeho narození do jeho úmrtí.
Efekt výchovného
Cílem zákonodárců bylo, aby tímto způsobem došlo k jistému narovnání důchodů mezi muži a ženami. Byli to totiž právě muži, kteří se v minulosti mohli věnovat svému profesnímu životu, zatímco ženy pečovaly o děti. V důsledku toho mají teď tito muži výrazně vyšší důchody než ženy. Výchovné by to mělo pomoci alespoň částečně srovnat. Muži v současné době pobírají důchod v průměru 17 080 Kč, zatímco ženy 14 873 Kč.
Foto: Shutterstock, zdroje: MPSV, NS Soud
A co otcové, kteří se starají o děti několika matek? 🙁
Vasektomie?
Zapomeli jste na podminku odpracovanych let, takze zena invalidni duchodkyne prispevek nedostane!!!!!
Také mě zajímá, mám 3st
tak to dostane její manžel…
A co v případě ,když je vdova ?
To by měla Maláčová upravit jak ktomu máji přijít matky které se celi život starají o děti a pracuji ahle se s nich stanou plně invalidní díky nemoci rakovině?? Není to spravedlivé tak jako otcové kteří se k děti starají odmalička kdy matka dítě nechá otci.
To je super. Mám 4 děti a byla jsem s nimi doma 11 let. Ujel mi pracovní vlak, který jsem poté musela intenzivně dohnat. V platových tabulkách to nevylepším. Do roku 2024 do důchodu nepůjdu.
Takže snad jen děkuji za informace, které jsou dočasné.
Mohu požádat o příspěvek na dvě vychované děti, můj odchod do důchodu byl v roce 2014. Děkuji za odpověď
Je smutné a bolestivé celý život ,když vám dítě zemře ve třech letech . Také protrpeli stejně ,jak u dečka pětiletého.
Zase v tom jsou rozdili i kdyz žádné peníze nám nevrátí dcerku .
Mně spíš vadí to, že se výchova dvojčat započítává do nároku na důchod jen jako jedno dítě. Máme tři děti, ale vychovala jsem jen dvě? Smolík, důchod o rok později! Toto by se mělo změnit!
Zdravím. Vadí mi to také dost!! Mám 22 a 19 leté syny. Narodila se mi dvojčata teď 3,5 roku… Mateřskou máme 1,5 ale vše musíme kupovat dvakrát!!!Bordel😠😡 … A ještě do toho tenhle bordel😡😠Výchova? moc dobře znáte jaký to je zápřah. Naše zdraví ani nepočítám díky dětem žádné už nemám😠😡😠.. Chtělo by to holky co mají více dětí PETYCI.. , at si ty nahoře místo přidání peněz utáhnou opasek a daj to nám co jim vychováváme delníky😡😠😡 500kc za dítě😂😂pro smích!! A co vicerčata asi nejsou lidi když za ně počítá, že je jedno… Nakopad jim prdel za tenhle bordel😡😠😡
To určitě není pravda.
A co pěstouni
A co pěstounské matky?
Dobrý den, mám 58 let a jsem invalidní důchodce 3 stupeň . Vychovala jsem 3 děti mám nárok na příspěvek tak zvaný výchovné .Do starobního důchodu půjdu v roce 2025. Mohu o příspěvek požádat už nyní . Děkují za odpověď.
Co to je zase za pitomost, mnohem lepší by bylo, kdyby nějáká část zaplacená na sociálním pojištění dětí by se převedla na rodiče kteří vychovávali- tedy oba, ne jen matky. např.ženy zase žijí déle, tak že ve skutečnosti je na muže i ženy vydáváno stejně, nebo chcete, aby ženy chodili déle do důchodu se stejnou sumou jako muži aby to bylo vyvážené. A co když matka vychovala 3 vrahy nebo třeba politika, to by měla dostat také nějaké peníze navíc?
Každá snaha o politické narovnání způsobí ještě větší nespravedlnosti.
Takovou idiotštinu mohl vymyslet jenom i****; no radši to nebudu psát…
Dítě/děti snad vychovávají OBA rodiče, ne ?!?
Tak buď to mají dostat oba rodiče anebo nikdo !!
Podle mě nikdo !
Protože vychovávat své (vlastní, adoptované atd.) děti je základní povinnost rodiče/ů na tomto světě… a ne to dělat za/pro peníze… 🙁
Ona je to spíš náhrada za výdělek v době mateřské dovolené. Tam se dnes jen započítávají roky, ale bez příjmu. Já mám tři děti, s prvním dva roky a s dalšími dětmi, tři roky na mateřské. To už je 8 let kdy mi nenabíhal příjem, který by se počítal do důchodu, kdežto muž chodil do práce a příjem se mu započítal.
Ovšem na mateřskou dovolenou odcházejí většinou matky , a zůstávají s dětmi doma , tedy nepracují a snižuje se jim tím částka,
ze které se později vypočítává důchod. Proto , pane.
A to bude jen jednorázový příspěvek?
Může žádat i ten, kdo je v důchodu od roku 1995
Dobrý deň ,. Chcela by som sa informovať , pracovala som v Česku a poberám dôchodok od roku 2020 mám 5 detí vzťahuje sa to aj na mňa keď že som slovenka a poberám aj na Slovensku dôchodok ,,, mám nárok na výchove z Česka ,,, ďakujem vám
Ani se mi nechce domýšlet, kolik poberou ty matky z určitého etnika, které nikdy nepracovaly a mají důchod vyměřený z mediánu. Rovněž by mě zajímalo, jak je to s “dětmi”, které se stali rodiči před dovršením 18-tého roku života. Tzv., když děti mají děti. Protože, když vezmeme plodnost těchto lidí a vypočítáme z toho jejich budoucí důchod je více jak jasné, že díky porodnosti a sociální politice státu, si zabezpečují svůj důchod, aniž by na něj museli spořit, či někdy pracovat.
Podmínkou pro získání důchodu, či jakékoli podpory v důchodu, by mělo být odpracování alespoň 30-ti let.
Také souhlasím aby měli nárok na tento příspěvek jen ti co mají odpracované roky a to 30 a více. Tyto ženy šly do důchodu úplně se směšnou částkou, protože byly nízké platy a z toho se vypočítal důchod. Tak aspon to trochu vykompenzovat je správné
Mám pocit, že jsem četla v návrhu, že výchovné se bude počítat max. na tři děti.
Rovnoprávnost?Kde?
Od kdy tento zákon pLatí jenom pro čerstvé důchdkně nebo kdo je třeba 10 let v důchodu?JAKÉ JE TU PRAVIDLO?
Byla jsem pěstounská matka 10L..Budu mít nárok?
Dobry den, takže invalidita 3 stupně v 50 letech nehraje žádnou roli? Odchovane 3 deti. Takže jde o starobní duchod,jestli to chapu dobře.
Dobrý den,žádost na příspěvek obdržím na Sociální správě? Děkuji
Budu mít nárok na těch 500 Kč lkdyz už mám 70 let a vychovala jsem 3 děti?
Prosím žena je v důchodu a vychovala 3 děti dostane penízky tj. 1500kc ptám se diky
zajímá mě zda bude příspěvek v případě 8dětí